CFARE ESHTE DASHURIA E VERTETE

Shko poshtë

CFARE ESHTE DASHURIA E VERTETE

Mesazh nga ADMIN prej Mon Jan 19, 2009 6:25 pm

çfar eshte dashuria e vertete ???

Në momentin kur do ta posedojmë një bukuri, ne do ta bëjmë atë të shëmtuar. Sa i madh është numri i grave me burra të bukur dhe ato sërish kërkojnë burra tjerë. Njëjtë është edhe me meshkujt. Sa e sa meshkuj kanë gratë e bukura dhe pandërprerë kërkojnë femra të bukura! Pse është përherë kështu? Thjesht! Shkaku qëndron në posedim. Në momentin kur ta posedojmë një bukuri, ajo për ne bëhet e shëmtuar. Nuk është tërheqëse si më parë. S'ka më vlerë.

Më pas shkojmë më tej. Gjithnjë kështu dhe jeta na shndërrohet në kërkim të përhershëm. Në kërkim të diçkaje që nuk e gjejmë dot si përderësi.


çfarë duhet bërë që të tejkalohet kjo gjendje?


E thjeshtë! Kur ta shikojmë bukurinë, duhet ta adhurojmë atë. T'i dorëzohemi asaj. Sepse, nëse nuk i dorëzohemi bukurisë, ne do ta dëshirojmë të kundërtën - që ta përvetësojmë. Bukuria është diçka e madhe, madhështore. Si mund të posedohet doçka që është më e madhe, më e lartësuar se ne vetë?


Si paraqitet dashuria?


Zoti është bukuria më e madhe. Zoti është vetë bukuri. Si mund të posedohet Zoti? Ne, gjithnjë brengosemi për diçka që nuk e kemi. Pse? Mendojmë se atë që nuk e kemi është e bukur. Duhet ta pastrojmë atë moskuptim nga bindja se çdo gjë që është e bukur duhet edhe të posedohet. Thjesht, duhet ta pranojmë se ajo ekziston, është ashtu çfarë është. është e bukur.


Ku është qëllimi i kësaj urtësie?


Ta njohim bukurinë, ta duan bukurinë dhe t'i dorëzohemi asaj - dhe tek atëherë jeta nuk është e mërzitshme. E bukura e vërtetë, e natyrshmja, ngritja dhe zhvillimi kah e vërteta, në të bukurën e vërtetë që gjendet në ne , në qetësinë tonë të brendshme, kjo quhet Hyjnore.


Përjetimi i qenësishëm i së bukurës është rruga që duhet të na shpie kah Zoti, kah falënderimi. Nëse me këto bindje e takojmë bukurinë dhe falënderimi për këtë rritet, atëherë na ngjan dorëzimi. Paraqitet DASHURIA.


Pra dashuria e vërtetë është përjetimi i bukurisë dhe dorëzimi ndaj saj.


Duhet ta dimë se në jetë mund të ekzistojnë dy paradokse emocionale: indiferentizmi dhe dashuria. Ju vetëm mund ta doni ose të jeni indiferent ndaj dikujt. Diçka tjetër s'ka. çdo gjë tjetër është vetëm shije, sepse dashuria mund të ketë çfarëdo shije. Ta zëmë, ju mund të jeni të hidhëruar në dike dhe sërish ta doni. A mund të hidhëroheni në njeriun që rastësisht e takoni në rrugë?


Jo! Assesi!


Vetëm kur keni diçka me dike, dhe kur njëfarë dore jeni të lidhur së bashku, tek atëherë mund të hidhëroheni në të. A është e vërtetë kjo?


Nga ana tjetër, indiferentizmi është topitje emocionale. Kur ajo të vdes në ne, tek atëherë do të vërejmë se jemi të lidhur me njëri-tjetrin. Vetëm atëherë mund të na shpaloset ana tjetër e paradoksit- DASHURIA.


Dashuria e vërtetë nuk mund të shprehet, ajo vetëm përjetohet, ndjehet. Sa herë dikush na ka shpreh dashurinë në stilin: "Oh, sa të dua!", "Unë nuk mund të jetoj pa ty!"... por një zë nga brendia sikur na ka kundërshtuar "Gënjen!", "Nuk është e vërtetë!", "Nuk besoj se ai (ajo) më do!" ndërsa, në anën tjetër, sa herë dikush na ka qortuar, shpesh edhe nënçmuar, dhe mua ai zë në veten tonë na ka folur: "Dyshoj!", "Shpesh e tepron, por e di se më do!


Ne kënaqemi kur me fjalë na shprehin dashurinë. A nuk është kjo hipokrizi?


Si mund të shprehet dashuria me fjalë?


Dashuria e vërtetë nuk duron fjalë, andaj edhe askush deri më sot nuk e ka definuar saktë. Për të gjatë historisë kanë thënë plot dokrra dhe doktrina, mençuri dhe mençurina, por jo të sakta, andaj, mu për këtë ne kemi shumë definicione "të bukura" për dashurinë...


Dikush që, vërtetë na do, kurrë nuk do të thotë: "Oh sa të dua!". Së paku nuk do të teproj me këtë shprehje. Sepse, ne, atë dashuri do ta ndjejmë, në frymën, në shikimin, në lëvizjen...në vetë prezencën e tij. Prandaj, ai, nuk duhet të na flas fare, ose,...edhe letë na flas, le të na kundërshtoj, të mos pajtohet me ne, dhe...ne...sërish, nga ai do ta ndjejmë dashurinë çdo fjalë e thënë nga ai do të reflektoj dashuri.


Pse është kështu?


Sepse, kush të do vërtetë, të do në heshtje, në qetësi. Me atë ndjenjë të fshehur në brendi dhe pa etiketime. Më pas, kjo farë e mbledhur diku në thellësi, fillon të gufoj në aksion, në vepra. Shpërthen në atë çfarë ndjehet e jo thuhet.
Kjo është dashuria e vërtetë.


Ju lutem mos e shëmtoni atë me fjalë dhe fraza!
avatar
ADMIN
admin
admin

Numri i postimeve : 902
Points : 859
Reputation : 10
Registration date : 10/01/2009

Shiko profilin e anëtarit http://www.Bajzianet.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: CFARE ESHTE DASHURIA E VERTETE

Mesazh nga Dea_Rei prej Fri Feb 13, 2009 12:00 am

Dashuria e vertet eshte ajo qe te mbush me gezim dhe te ploteson ate pjes tenden qe te mungon.
Dashuria e vertet eshte ajo qe e ben te zezen te duket e bardh, dhe te keqen te mire.
avatar
Dea_Rei
Antar i e regjistruar
Antar i e regjistruar

Numri i postimeve : 6
Age : 32
Points : 0
Reputation : 0
Registration date : 12/02/2009

Shiko profilin e anëtarit

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: CFARE ESHTE DASHURIA E VERTETE

Mesazh nga ADMIN prej Fri Feb 13, 2009 12:06 am

Pra dashuria eshte lumturia
avatar
ADMIN
admin
admin

Numri i postimeve : 902
Points : 859
Reputation : 10
Registration date : 10/01/2009

Shiko profilin e anëtarit http://www.Bajzianet.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: CFARE ESHTE DASHURIA E VERTETE

Mesazh nga arberia prej Fri Feb 13, 2009 2:12 pm

qe kur t'i degjosh zerin ,te dridhesh i gjithi....
qe mezi te presesh te ta shohe syri
qe ne dehjen e dashurise
te fluturosh me krahet e lumturise
avatar
arberia
Antar i e shquar
Antar i e shquar

Numri i postimeve : 626
Points : 341
Reputation : 61
Registration date : 19/01/2009

Shiko profilin e anëtarit

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: CFARE ESHTE DASHURIA E VERTETE

Mesazh nga LULJETA prej Fri Feb 13, 2009 6:44 pm

Ah dashuria vec ,jo per te gjithe nje dhoje
avatar
LULJETA
Antar i e regjistruar
Antar i e regjistruar

Numri i postimeve : 17
Points : 8
Reputation : 0
Registration date : 10/02/2009

Shiko profilin e anëtarit

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: CFARE ESHTE DASHURIA E VERTETE

Mesazh nga Hene@ prej Wed Apr 22, 2009 6:22 pm

dashuria eshte magji, brenge e thelle edhe mall.
si nje prush te djeg ne gji eshte ndjenja me e rralle.
eshte enderr edhe shprese
pas te vjen ne cdo hap
eshte si dielli ne mengjes
qe erresiren ndjek me vrap.
eshte enigma me e madhe
sa e thjeshte aq e veshtire
si burimi lart ne male
si nje pus ne shkretetire.
avatar
Hene@
Antar i e regjistruar
Antar i e regjistruar

Numri i postimeve : 280
Points : 379
Reputation : 9
Registration date : 24/01/2009

Shiko profilin e anëtarit

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: CFARE ESHTE DASHURIA E VERTETE

Mesazh nga Hene@ prej Wed Apr 22, 2009 6:23 pm

Dashuria :
Dhimbje
Lot
Gezim
Emocione
Enderr
Shpres
Ndjenj e fort !
avatar
Hene@
Antar i e regjistruar
Antar i e regjistruar

Numri i postimeve : 280
Points : 379
Reputation : 9
Registration date : 24/01/2009

Shiko profilin e anëtarit

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: CFARE ESHTE DASHURIA E VERTETE

Mesazh nga Hene@ prej Wed Apr 22, 2009 6:25 pm

DASHURIA


Më e rëndë se toka Më e lehtë se hija
E vjeter sa lindja Pafund sa gjithësia
E ëmbël sa fjala E hidhur sa pikëllimi
E ngrohët sa falja E fortë sa qëndrimi
Rrënon edhe atje Ku fare ska ndërtuar
Ep fryte në atë vend Ku rrënjë s'ka lëshuar
E-shëndritë errësirën Errëson ndriçimin
I pasuron ëndrrat Dhe ndalon ëndrrimin
Ujitet dhe jeton Edhe në shkretëtirë
Përballon acarin Dhe nuk ka të ngrirë
Rrallë kthehet aty Që mund del njëherë
Është fuqi e fortë Të pushton përherë
Pastron çdo plagë Dhe një ofshamë liron
Sa do t`jetë e dhimbshme Plagën e shëron
Vajin e kthen në këngë Ngushllimin në urim
Ndryshk unazat ne gisht Kur nuk ka bashkim
Kur ndizet si zjarr Flaka e saj përjetohet
Vetëm prushi nëse mbetet nuk harrohet
Syri nuk e shef Veshi nuk e dëgjon
Zemra është folea Që në të banon.
auuuujku- N.M
avatar
Hene@
Antar i e regjistruar
Antar i e regjistruar

Numri i postimeve : 280
Points : 379
Reputation : 9
Registration date : 24/01/2009

Shiko profilin e anëtarit

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: CFARE ESHTE DASHURIA E VERTETE

Mesazh nga Hene@ prej Wed Apr 22, 2009 6:27 pm

D
ash
uria

dashuria - veç një fjalë
pa germa ka pëshpërima -
abece tinguj psherëtima -
t'i merr sytë si vetëtima

dashuria është veç një farë
bulzon n'shpirt mbinë si n'arë
bëhet pemë e madhe sa qielli -
ngrohtësia e saj sa zjarr dielli

Në fjalën dashuria -
fshehët perëndia!

Dash
uria
!
avatar
Hene@
Antar i e regjistruar
Antar i e regjistruar

Numri i postimeve : 280
Points : 379
Reputation : 9
Registration date : 24/01/2009

Shiko profilin e anëtarit

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: CFARE ESHTE DASHURIA E VERTETE

Mesazh nga Hene@ prej Wed Apr 22, 2009 6:28 pm

Dashuria per mua?
Eshte lumturi e dhimbje
gezim e lot
jete e vdekje
Por prape dua te dashuroj, sepse nese perjetoj keto ndjenja do te thote se jam e gjalle e jetoj.
avatar
Hene@
Antar i e regjistruar
Antar i e regjistruar

Numri i postimeve : 280
Points : 379
Reputation : 9
Registration date : 24/01/2009

Shiko profilin e anëtarit

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: CFARE ESHTE DASHURIA E VERTETE

Mesazh nga Hene@ prej Wed Apr 22, 2009 6:30 pm

Dashuria nuk eshte te gjesh nje njeri me te cilin mund te jetosh, dashuria eshte te gjesh nje njeri pa te cilin nuk mundesh te jetosh!!!
avatar
Hene@
Antar i e regjistruar
Antar i e regjistruar

Numri i postimeve : 280
Points : 379
Reputation : 9
Registration date : 24/01/2009

Shiko profilin e anëtarit

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: CFARE ESHTE DASHURIA E VERTETE

Mesazh nga redrose prej Thu Apr 23, 2009 8:44 pm

Dashuria eshte nje ndjenje qe nuk mund shkruash e nuk mund ta shprehesh , per mendimin tim eshte nje mrekulli por po dashurove njeriun e gabuar eshte nje sketerre.
avatar
redrose
Antar i e regjistruar
Antar i e regjistruar

Numri i postimeve : 20
Points : 37
Reputation : 3
Registration date : 13/04/2009

Shiko profilin e anëtarit

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: CFARE ESHTE DASHURIA E VERTETE

Mesazh nga arberia prej Fri Apr 24, 2009 9:37 am

nuk e shpreh dot,sa e bukur Very Happy
avatar
arberia
Antar i e shquar
Antar i e shquar

Numri i postimeve : 626
Points : 341
Reputation : 61
Registration date : 19/01/2009

Shiko profilin e anëtarit

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: CFARE ESHTE DASHURIA E VERTETE

Mesazh nga Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi