POEZI DASHURIE

Shko poshtë

POEZI DASHURIE

Mesazh nga kapiteni prej Sat Sep 12, 2009 11:11 am

Ndëgjo zemrën time
po të thotë të vërtetën
se për ty jam gati
ta japë edhe jetën

kapiteni
Antar i e aktiv
Antar i e aktiv

Numri i postimeve : 121
Points : 154
Reputation : 0
Registration date : 10/09/2009

Shiko profilin e anëtarit

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: POEZI DASHURIE

Mesazh nga kapiteni prej Sat Sep 12, 2009 11:12 am

Me pare e pa pare
du një vajz shqiptare
se parët i kamë vetë
atëhere jamë mbret

kapiteni
Antar i e aktiv
Antar i e aktiv

Numri i postimeve : 121
Points : 154
Reputation : 0
Registration date : 10/09/2009

Shiko profilin e anëtarit

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: POEZI DASHURIE

Mesazh nga kapiteni prej Sat Sep 12, 2009 11:12 am

Malli për ty zemrën ma kalli
eja te unë një puthje ta fali
puthja ime e ëmbël si qershi
kur të më puthish mua
e kupton fjalën dashuri

kapiteni
Antar i e aktiv
Antar i e aktiv

Numri i postimeve : 121
Points : 154
Reputation : 0
Registration date : 10/09/2009

Shiko profilin e anëtarit

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: POEZI DASHURIE

Mesazh nga kapiteni prej Sat Sep 12, 2009 11:13 am

Në kalendar ditët si shoh
unë vdes e ti jeto
si nuk frigohesh prej perendisë
ka me të mallku zjarri dashuris

kapiteni
Antar i e aktiv
Antar i e aktiv

Numri i postimeve : 121
Points : 154
Reputation : 0
Registration date : 10/09/2009

Shiko profilin e anëtarit

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: POEZI DASHURIE

Mesazh nga kapiteni prej Sat Sep 12, 2009 11:13 am

Dashuria është akullore
që zemrën ta freskon
por është edhe zjarr
që zemrën ta pervlon

kapiteni
Antar i e aktiv
Antar i e aktiv

Numri i postimeve : 121
Points : 154
Reputation : 0
Registration date : 10/09/2009

Shiko profilin e anëtarit

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: POEZI DASHURIE

Mesazh nga kapiteni prej Sat Sep 12, 2009 11:15 am

Buzët ti afrova
zemrën ta dhurova
e di qe s'gabova
që në ty u dashurova


Do të puthi ëmbël
që gjatë të më kujtosh
nëse ndonjë herë largohesh
përsëri të më kërkosh

kapiteni
Antar i e aktiv
Antar i e aktiv

Numri i postimeve : 121
Points : 154
Reputation : 0
Registration date : 10/09/2009

Shiko profilin e anëtarit

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: POEZI DASHURIE

Mesazh nga kapiteni prej Sat Sep 12, 2009 11:17 am

Dashuria është detë
e ç'do kush mund të zhytet
por ai qe s'din te notoj
edhe mund të zhytet


Shyqyr që shkove
e qafen e thefsh
syt mos ti pafsha
e kurrë mos u kthefsh

kapiteni
Antar i e aktiv
Antar i e aktiv

Numri i postimeve : 121
Points : 154
Reputation : 0
Registration date : 10/09/2009

Shiko profilin e anëtarit

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: POEZI DASHURIE

Mesazh nga kapiteni prej Sat Sep 12, 2009 11:17 am

Dashuria fillon me puthje
e mbaron me lotë
ai që e ka provu
më nuk e duron dot

kapiteni
Antar i e aktiv
Antar i e aktiv

Numri i postimeve : 121
Points : 154
Reputation : 0
Registration date : 10/09/2009

Shiko profilin e anëtarit

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: POEZI DASHURIE

Mesazh nga kapiteni prej Sat Sep 12, 2009 11:18 am

Pa ty
Pa ty bota e humb kuptimin,
pa ty dielli e humb shkëlqimin,
pa ty dita më erësohet,
pa ty nata nuk kalohet,
pa ty ëndra nuk ëndërohet,
pa ty zemra më helmohet!!!

kapiteni
Antar i e aktiv
Antar i e aktiv

Numri i postimeve : 121
Points : 154
Reputation : 0
Registration date : 10/09/2009

Shiko profilin e anëtarit

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: POEZI DASHURIE

Mesazh nga kapiteni prej Sat Sep 12, 2009 11:18 am

TRADHTARE!!!
Tradhtare fajtore
s'meriton të flas
por meriton përjetë
t'mallkoj e në fund të vras

si pate mëshirë
nga unë me u larguar
zemrën time të pa fat
rënd e ke tradhtuar

do të mallkoj për jetë
me lot të pandarë në sy
dhe kurrë s'do të harroj
këtë zezë e tradhëti

TRADHTARE!!!
Tradhtare fajtore
s'meriton të flas
por meriton përjetë
t'mallkoj e në fund të vras

si pate mëshirë
nga unë me u larguar
zemrën time të pa fat
rënd e ke tradhtuar

do të mallkoj për jetë
me lot të pandarë në sy
dhe kurrë s'do të harroj
këtë zezë e tradhëti


TRADHTARE!!!

Tradhtare fajtore
s'meriton të flas
por meriton përjetë
t'mallkoj e në fund të vras

si pate mëshirë
nga unë me u larguar
zemrën time të pa fat
rënd e ke tradhtuar

do të mallkoj për jetë
me lot të pandarë në sy
dhe kurrë s'do të harroj
këtë zezë e tradhëti

kapiteni
Antar i e aktiv
Antar i e aktiv

Numri i postimeve : 121
Points : 154
Reputation : 0
Registration date : 10/09/2009

Shiko profilin e anëtarit

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: POEZI DASHURIE

Mesazh nga kapiteni prej Sat Sep 12, 2009 11:20 am

Me fal qe te deshta e kete ti se meritove
Me fal qe po vuaj e kete ti ma shkaktove
ndoshta vjen nje dit qe kurr ti se mendon
dhe ateher e merr denimin qe e meriton

NGA ENGJELLUSHJA

kapiteni
Antar i e aktiv
Antar i e aktiv

Numri i postimeve : 121
Points : 154
Reputation : 0
Registration date : 10/09/2009

Shiko profilin e anëtarit

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: POEZI DASHURIE

Mesazh nga kapiteni prej Sat Sep 12, 2009 11:21 am

per ne ska pyetje ska as pergjigje vazhdo
si me par dhe njeher zemra dot digjet
vetem lute zotin te ti fale gabimet
se ne boten tjeter i fillon gjykimet
atje llogarit ke me i dhen vet
nese me kerkon mua kurr sme mem gjet
une do te jetoj ne nje jete te bekuar
se kurr ne kete bote askend se kam tradhtuar
sikur ma bore mua atje ke me gjet
me rende se mua do e kalosh ate jete
pale pale pale pale pale

NGA ENGJEDHUSHJA

kapiteni
Antar i e aktiv
Antar i e aktiv

Numri i postimeve : 121
Points : 154
Reputation : 0
Registration date : 10/09/2009

Shiko profilin e anëtarit

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: POEZI DASHURIE

Mesazh nga kapiteni prej Sat Sep 12, 2009 11:23 am

*****SEGZISTOJ PER TY***** Crying or Very sad
u thane gjethet e shtatorit e rane para meje
perse valle un qe te desha tani jetoj larg teje
i kujtoj puthjet e tua qe ti mua mi dhurove
po perse valle nuk ma the shkakun qe larg meje shkove
pa ty e vetme po lotoj edhe pse te dua shum
lotet spo mundem ti ndaloj .
ta ndjej mungesen tende edhe ne gjum
edhe boten te ma falesh loti im prap do te pikoj
kur e din qe ne zemren tende une tani me
Crying or Very sad *****SEGZISTOJ*****

NGA ENGJEDHUSHJA

kapiteni
Antar i e aktiv
Antar i e aktiv

Numri i postimeve : 121
Points : 154
Reputation : 0
Registration date : 10/09/2009

Shiko profilin e anëtarit

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: POEZI DASHURIE

Mesazh nga kapiteni prej Sat Sep 12, 2009 11:24 am

Nese ste kujtoehem
Do te prezantohem;
TE DUA e kam emrin
VETEM TY mbiemrin

I lindur nga nje femer
Me vendbanim tek nje
zemer nga kombesia
Jam SHQIPTAR ne LIEBE

Sjam ""TRADHTAR""

NGA ARTII

kapiteni
Antar i e aktiv
Antar i e aktiv

Numri i postimeve : 121
Points : 154
Reputation : 0
Registration date : 10/09/2009

Shiko profilin e anëtarit

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: POEZI DASHURIE

Mesazh nga kapiteni prej Sat Sep 12, 2009 11:25 am

Edhe boten te ma falin une prap dot vuaj
Kur edi se Dora jote mban Unaz te huaj
I kujtoj buzet tua dhe po e pys veten...
A me genjeve ti apo genjeva veten????
Shko jeto larg meje edhe pse te dua
Une sisha per ty dhe ti sishe per mua..

nga Artii

kapiteni
Antar i e aktiv
Antar i e aktiv

Numri i postimeve : 121
Points : 154
Reputation : 0
Registration date : 10/09/2009

Shiko profilin e anëtarit

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: POEZI DASHURIE

Mesazh nga kapiteni prej Sun Sep 13, 2009 9:16 am

Po te isha yll,ti do ishe qielli im...
Po te isha lule,ti do ishe rrenja ime...
Po te isha diell,ti do ishe ky planet...
po te isha hena,ti do ishe dielli vete.

Po te isha brenge,ti doktor do ishe,
po te isha lot,syjte e mij do kishe,
po te isha ere ti do ishe stuhi,
do ishe gjithcka per ket dashuri..

Po te isha zog,ti do fluturoje,
do hypje aq larg dhe do me kerkoje,
do beje me mua kete shtegtim te gjate,
dhe te ky planet do te ktheheshim prape..

Po te isha engjell,ti do ishe zoti im,
po te isha perendia...do jepja shpetim,
do falja mekatet per gjithe kete bote,
do ndryshoja vdekjen sepse eshte e kote!!

Po te isha vdekja,veten sdo ta doja,
me fjale vec te zeza shpirtin do mbuloja,
do ti lutesha zotit ne dite e me nate,
qe shpirtit te vdekur mos ti jepte flake..

Po te isha jeta,lule vec do mbillja,
po te isha jeta vec me ty do rrija,
po te isha jeta ...oh sa mire do ishte,
se vetem mjerimin kjo bote sdo ta kishte!

Po te isha bore,lehte do mbuloja,
carcafin e bardhe kudo do te shtroja,
siper tij shume lule do te lulezonin,
shume endrra te bukura njerezit do krijonin!

Po te isha ..po te isha...
Po ja qe smundem dot te jem,
smund te jem po enderroj,
qe gjithe boten prane ta kem...!

Jam une vete ajo qe jam,
dhe ne vete nje shpirt kam,
jam une vete qe po te flas,
dhe drejt dashurise do te te ngas....

Po te isha ndjenje,kurre sdo te mbaroja,
po te isha shpirt,dhimbjen do luftoja,
po te isha gaz,buzet do ti falja,
po te isha engjell,tek ty do te ndalja....

Po te isha shprese,do tu jepja ty,
gjithcka te fitonim duke qene te dy,
po te isha lot,te ty prape do vija,
me puthjet e mija syte une do ti fshija....

Po te isha sy,shkelqimin do jepja,
do jepja gjithcka qe me ty tu tretja,
po te isha ti,dashurine do doja,
do falja gjithcka dhe sdo te harroja....

Po te isha zog,larg do fluturoja,
do vija te ty,te ty do ndaloja,
po te isha blete,lulet do shetisja,
do te gjeja ty dhe do te te prisja....

Po te isha det,do te jepja valet,
po te isha engjell,do te jepja krahet,
po te isha ishull,me ty vec do rrija,
larg ti mund te ishe,po une prape do vija....

Po te isha tingull,do falja muziken,
kenget do degjoja dhe do mposhtja friken,
po te kisha vdekur,per ty do te zgjohesha,
po te isha zjarr,me ty do te ngrohesha....

Po te isha zemer,ty do te rrembeja,
do te fusja brenda,shume thelle do te fsheja,
po te isha dhimbje,jo te ty sdo vija,
do jepja gjithcka qe me ty te rrija.....

Dashuri po isha,prape te ty do shkoja,
do vija ngadale dhe te perqafoja,
po te isha enderr,ty do te shikoja,
po te isha "une",sa shume do te doja!!
_________________


kapiteni
Antar i e aktiv
Antar i e aktiv

Numri i postimeve : 121
Points : 154
Reputation : 0
Registration date : 10/09/2009

Shiko profilin e anëtarit

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: POEZI DASHURIE

Mesazh nga kapiteni prej Sun Sep 13, 2009 9:16 am

Dashuri te isha boten do peshtillja,
fustane te arta asaj do ti sillja,
do shperndaja zemren,do hiqja verbimin,
do te hiqja dhimbjen,do jepja ndricimin....

Zine do ta luftoja,do largoja rete,
dashuri do kishin edhe vete rrufete,
do ndryshoja boten,qe brenga mos kishte,
vetem dashuria per ne do te ishte....

Po nuk dashuruam,asgje smund te jemi,
prandaj jemi njerez,prandaj ndjenja kemi,
prandaj sot jetojme,ndonese kalimtare,
ndonese nje dite vdesim.....endrrat kemi pare!


Ne zemren time sot eja,
jo frike nga une ti mos ki,
nuk je kaq i larget..te njoh,
me ty veç do dua te rri...

Nuk mundem qe deren ta mbyll,
sa shume neper nete te kam pritur,
ku humbe une dot se kuptova,
mes gjumit veç ty kam therritur...

Te vetem nuk mund te te le,
me ty s,mund te kem zemerim,
per ty qe shume desha me pare,
per ty s,mund te mbyll shpirtin tim...

Nuk e mbyll dot nje zemer kaq lehte,
jo dryn per te smund te kete,
dashurine e japim te forte,
eshte ajo qe na ben sot me flete...

kapiteni
Antar i e aktiv
Antar i e aktiv

Numri i postimeve : 121
Points : 154
Reputation : 0
Registration date : 10/09/2009

Shiko profilin e anëtarit

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: POEZI DASHURIE

Mesazh nga kapiteni prej Sun Sep 13, 2009 9:18 am

Sa shume kam kerkuar te di ceshte dashuria,
sa shume jam menduar mes loteve te mia,
sa shume e kam njohur une lumturine,
po sa shume kam njohur edhe fatkeqesine!

Neper endrra shkoj dhe dashurine shikoj,
e bukur,madheshtore,te tille e enderroj,
e veshur me fustanin te bardhe dhe me shkelqim,
ne duart e saj prej engjelli,po mbahet fati im....

Shikoj buzet e saj dhe etja me terbon,
shikoj trupin e saj dhe bukuria me verbon,
shikoj zemren e arte dhe shpirtin e vajtuar,
shikoj brengen e saj per zemren e lenduar..

Sa shume te kam kerkuar dhe lot per ty kam derdhur,
sa shume kam enderruar dhe male sa kam bredhur,
maleve te larta me ty kam qendruar,
me sy te dashuruar ket bote e kam

kapiteni
Antar i e aktiv
Antar i e aktiv

Numri i postimeve : 121
Points : 154
Reputation : 0
Registration date : 10/09/2009

Shiko profilin e anëtarit

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: POEZI DASHURIE

Mesazh nga kapiteni prej Sun Sep 13, 2009 9:19 am

Te mbolla si lule,te mbolla ne zemer,
emrin "dashuri" te vura si emer,
te vadita gjate dhe kujdes te dhashe,
"behu ti e bukur",me fjale sec te thashe..

Te shifja perdite shtatin si e hidhje,
te ndjeja aromen qe ti vete e zgjidhje,
kishe shume aroma,nga nje ne cdo dite,
doje shume te rriteshe por te duhej drite!

Te dhashe dheun,ujin plehun une ta dhashe,
te dhashe zemren time "ta kam fal"_te thashe,
shikoja si rriteshe dhe shtatin hudhe lart,
ishe vepra ime ne te bukurin art!!

Sa doje te rriteshe,sa etje qe kishe,
sa shume uje kerkoje sa doje te vaditeshe,
sa shume drite kerkoje,nuk doje erresire,
nuk doje kurre te flije dhe me thoje "jam shume mire"!

Nje dite ti u rrite,u bere trendafil i bukur,
"dua te rritem akoma",ate dite sec me je lutur,
"mos me ler te thahem",mes lotesh mu lute,
ah ne ate cast zemren ma kepute!

Te dhashe dhe te dhashe,gjume me nuk flija,
vec prane teje lule doja qe te rrija,
te jepja,te jepja dhe me shume kerkove,
dhe nga une njehere ti pushim nuk doje!

Njehere sec tu luta_"te lutem fli pak",
"nuk kam kohe me the sepse nuk rroj gjate",
te putha petalet dhe zemra mu lendua,
ah sa shume me dhemben keto fjalet e tua!

Sa i bukur ishe trendafili im,
ne cdo cast trishtimi me jepje gezim,
sa embel ndricoje,sa magjik ti ishe,
deshirat mi plotesove,me dhe cfare ti kishe!

Nje dite gjumi me zuri,drita ishte fikur,
te kerkova gjate po ti kishe ikur,
me shume ze therrita dola te kerkoja,
qava dhe lutesha,dhimbjen se pranoja.

Me mungon ti shume trendafili im,
me thuaj ti valle kush me jep gezim?
kush do mundet valle te zere vendin tend,
me thuaj ku je me thuaj ne cvend?!Dashuria eshte nje ndjenje qe cdo gje parakalon,
dashuria eshte e verber dhe asgje me nuk shikon,
Dashuria eshte mizore sepse vuajtje shkakton,
dashuria eshte njerezore,lumturi ajo krijon!

Dashuria eshte nje zog qe se mban dot ne kafaz,
dashuria eshte nje femer sot e mbushur me maraz,
dashuria eshte nje peme,ku cdo dege gjelberon,
dashuria eshte kjo fushe ku cdo gje po lulezon!

Dashuria eshte ky lot qe po rreshket ne syte e mij,
dashuria eshte ajo qe na ben te mbajme zi,
dashuria eshte nje dhimbje qe kaq shume na gllaberon,
dashuria eshte e eger dhe shume fort ajo kafshon!

Dashuriaeshte e bute si ky qengj ne ket lendine,
dashuria eshte jehone dhe nga lart po oshetin,
dashuria eshte parajse,nje parajse shume e kerkuar,
dashuria eshte magjike,shume sekrete ka ne duar!

Dashuria te jep jeten po te jep dhe hidherimin,
dashuria te jep vdekjen po te jep dhe vete gezimin,
dashuri je madheshtore,po mos bej ti keq me kurre,
dashuri mos robero,mos i bej ti zemrat gur!


Sa here kam pyetur veten,kush eshte dashuria,
ku jeton kjo ndjenje qe mori mendte e mia,
ku e ka burimin,ku eshte vete sekreti,
a jeton ne toke ,a eshte cope deti?!

Si mund ta ushqejme,qe ajo mos vdese,
cfare te mund te bejme shpirtin mos na trese,
cfare fustan ti vesh,cilen ngjyre kerkon,
pse vetem te kuqen ajo preferon?!

Si mund ta mbaj gjalle dhe te rri me mua,
me thuaj te lutem si ti them "te dua",
mos ndoshta gaboj dhe shume i kerkoj,
mos e kam une fajin pse kaq shume vajtoj?!

E njoha dashurine,e takova vete,
me tha "mikja ime,jam mese e vertete",
shume sekrete kam,smund te ti them dot,
gjeni shtepine time,po mos dirdhni lot..!

E zhgenjyer jam sot,biles shume e vrare,
akoma ne sy lotet sme jane thare,
vazhdoj te besoj,nje dite do me takosh,
ilacin e dhimbjes ti do ma tregosh!


Nje yll diku shkelqen,nje tjeter po rrezohet,
dikush po puthet lehte,nje tjeter argetohet,
nje zemer sec po lind,dikush po jep nje jete,
nje tjeter po gezon dhe po behet me flete....

Dikush sot jep betimin..."gjithmone do te te dua",
dikush kendon nje kenge dhe me rri prane mua,
ky yll sa fort shkelqen dhe nates i jep drite,
me mall po e veshtroj...."te lutem mos u fik"!!

Dikush po fle ngadale,dike ka perqafuar,
"po ti moj hene e bukur,per ke po rri menduar"?
dikush shume larg po ndodhet dhe malli e ka zene,
nje dhimbje dashurie sa prapa e ka lene....

Dikush po shkruan vargje,dikush sa shume mendon,
dikush po qesh me tutje,dikush tjeter vezhgon,
nje engjell diku lart me floket tim po luan,
me dore me perkedhel dhe thote "pse vuan"!

Nje trendafil i kuq ne dore me erdh papritur,
dikush ne zemren time sec hyri pa trokitur,
ja kjo eshte bota e endrrave te mia,
e merrni vesh tani se ceshte dashuria?!

kapiteni
Antar i e aktiv
Antar i e aktiv

Numri i postimeve : 121
Points : 154
Reputation : 0
Registration date : 10/09/2009

Shiko profilin e anëtarit

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: POEZI DASHURIE

Mesazh nga arberia prej Sun Sep 13, 2009 3:49 pm

urime,kapiten,n.q.s.i ke shkrojtur vete
avatar
arberia
Antar i e shquar
Antar i e shquar

Numri i postimeve : 626
Points : 341
Reputation : 61
Registration date : 19/01/2009

Shiko profilin e anëtarit

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: POEZI DASHURIE

Mesazh nga kapiteni prej Mon Sep 14, 2009 10:54 am

Mendimi per nje person qe dashuron
udheton ne shpejtesin e nje neuroni te vetem
dhe nga zemra vrapon ne mendje
ne zonen ku te gjith kujtimet takohen
ne nje shperthim te vetem
qe te ben te ndjehesh ne qiellin e shtat...

kapiteni
Antar i e aktiv
Antar i e aktiv

Numri i postimeve : 121
Points : 154
Reputation : 0
Registration date : 10/09/2009

Shiko profilin e anëtarit

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: POEZI DASHURIE

Mesazh nga kapiteni prej Mon Sep 14, 2009 10:55 am

O zemra ime e dashur
sa shume qe po te prese
edhe pse nuk je ketu
kurre nuk te pres ne bese

ti je me shoqerin tende
ne telefone pa te keq me the
po vetem nje gje mos harro
kurre ne bese mos me pre

qe te jesh large ti forte e di
gje e lehte per mua nuk eshte
por besimin qe te kam dhene
vleresoje si amanet te lene


do mendosh ti e dashur
pse zemra ime flet keshu
kur e dashura ne zemer e ka
e thote vertete apo bene shaka

jo shaka me dashurin nuk beje
por nje gje te vertete e ka
se te jem i sinqerte me ty
tek ty shpresat i kam te medha

ti kete nate papritur u largove
te hash darken restoranteve
por nje gje vec e harrove
se tek zemra ime nuk e suportove

se une te jap me shume dashuri
nga c'perhere mendon ti
dhe ti ket dashuri qe une ne zemer kam
nuk me njeh akoma se cili jam

se kur te kam dhene fjalen qe te dua
ska zote qe mendjen te ma ndryshoje
por nje mendim ne mendimet e tua
dua gjithmone ta degjoje

se eshte zjarri ne shpirtin tim
qe vlone e gurgullon ne thellesi
provoje te jem une ne pozicionin
e mardhenjeve qe je ti

dhe sot qe befas mu largove
sjam akoma i qaret ne ndjenjen time
nuk e di ne koken tende cfare mendove
bisedat tona qendrojne vetem kujtime?

do mendosh se jam poet
jo seshte fare e vertet
por kur e vrare eshte nje zemer
ska nevoje per nje dovlet

e ja une i tille jame
qe kur te shpreha dashurine
mos me thuaj qe se di
pandeha se une gjeta rinine

jane plote kate rnete te gjata
qe bashke kemi biseduar
por zemra ne hove te flakta
kure ska per ti harruar

le te ngelet si nje enderr e dashur
gjithe cfare bashke kaluam
ne vidio e shume gjate ne telefone
veprimi yte pergjigje nuk kerkon

kapiteni
Antar i e aktiv
Antar i e aktiv

Numri i postimeve : 121
Points : 154
Reputation : 0
Registration date : 10/09/2009

Shiko profilin e anëtarit

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: POEZI DASHURIE

Mesazh nga kapiteni prej Tue Sep 15, 2009 8:12 am

HELLO teme interesante ,po postoj nje poezi timen e cila ka subjekt real dhe ka ndodhur ne te ertete.
faliminderit per mirekuptimin!
Kush e ka lexur ka qare ,ju lutem mos qani se eshte shume e dhimbshme!
bye!Poezia titullohet "Drame dashurie"

“ DRAME DASHURIE ”

Tek po prisja ne qetesi,ne trotuar me shoket e mi,
U merzita thashe c’te bej,valle me ke te bisedoj,
Kur papritur aty prane nje vogelueshe me shikon,
Thashe te shkoj te bisedoj me te ,e pastaj me te te lodroja.

Por, jo pastaj s’munda te flas,sepse dy syte e saj plot gaz
Dicka me kujtonin,kohen e shkuar me afronin
Ne syte e kesaj vogelushje,ngjyre qielli si kristal
Gjindeshin syte e EDES, qe kisha dashur, e me vone ishim ndare.

O EDA ku je ti,per pak kohe te harrova
Ty te shoh vetem ty,EDA ti ta dish se sa te dua une prape.
Ju afrova une vogelushes,si e ke emrin une e pyeta
LINDA,LINDA mu pergjigj,me zerin e saj te bute e te lehte.

O moj LINDA bukuroshe me mua a mund te flasesh
As me thua mua ti,ke po pret me kaq lumturi
LINDA e vogel buzeqeshi,une foli e pastaj qeshi
Po pres mamin une tani,te shkojme te lodrat perseri.

Po kush eshte valle mami yt,ti nga syte kuj I ngjan,
Dhe ne balle syte e bukur,te EDES qe dua ti mban
Ja ku eshte mami im,thirri LINDA e vrapoi
Nje grua e kapi per dore dhe e perqafoi.

Oh ne cast sec ndjeva,syte mu erresuan
Se ne duart e mia pak me pare vajza e ime kish qendruar
Ne te dy ne ate cast si statuja po qendronim
EDA me shihte me inat,dhe ne syte e saj nje lot I bukur vezulloi.
Fryma me merrej me ngulm, shpirti me ish copetuar
Prane meje, fare prane qendronte EDA qe shume e dua.

Si vegim ne ate cast,koha e shkuar mu kujtua
Kur EDA tha se priste femije,dhe une ika e lashe si te huaj,
Shume kohe me pare kisha kerkuar ,ne lagje e qytet
Por jo se kisha gjetur,dhe mundohesha qe ne zemren time ta mbyllja kete plage,
Duke thene se ajo kash vdekur!
Dhe tani pas 5-vjetesh,para meje me qendronte
Duke me pare me cudi,si nje te huaj qe nuk deshiron ta shikonte.

EDA belbezova lehte,ta dish sa te kam kerkuar
Cdo dite per ty kam menduar,cdo nate per ty kam enderruar
LINDA eshte vajza ime,me thuaj EDA mos hesht me
Me thuaj pra ki meshire,te lutem mos me ler te vdes.
Ajo me pa e inat,dhe filloj te fliste,
Kete femije qe sot e dashke,pse para 5-vjetesh e braktise.
Na le e u largove,me le dhe me tradhove
Duke jetuar ne vetmi,rrita vajzen femi.

Tani c’pret nuk dua te te shohe,largohu ik sa me larg
Shpirtin me, mos ma copeto,20 vjece mu me le,fat te zi e jeten ma nxive!!
Mos valle nuk u ngope e don t’ja nxish jeten edhe kesaj femije.

Atehere I mallengjyer u ktheva nga LINDA ,hapa krahet me mallengjim
Qe ti jepja pak ngrohtesi,
LINDA I thashe jam babai yt,te lutem te pakten ti
Te lutem mos me braktis,une tha LINDA nuk kam baba
Babai im a vdekur,mjaft thirri EDA ,LINDA,hajde sot ne rruge helmin kemi gjetur,
LINDA e vogel ne ate cast,mua me inat me pa,dhe filloj te vajtonte
Mamin e saj te perqafonte .

Shkoj shume kohe dhe LINDEN se pashe me,EDEN shihja ne enderr cdo nate,
Veshur me fustan te bardhe,dhe me pyste perseri ,Pse ke ardhe??
Nje dite ne lulishte kalova,si gjthmone me melankoli
Kur pa pritur c’te shikoja LINDA ecte ne vetmi
LINDA thirra fort vrapova,hapa krahet dhe e perqafova,perhere te pare kur e pushtova
Ne kraharorin tim tik-taket e zemres se saj degjova.

Ne duar mbante nje tuf me lule,trendafila gjak te kuq,ne sy cudi kish lot
Valle mos ishte e semure apo kish lumturi plot
Mendova se ne syte e saj,lotet nuk ishin vetem gaz,prandaj I thashe me qetesi,hajde te ulemi te dy bashke.
I ngrita floket e saj kacurrela,dhe e pyeta LINDA lulet kuj po ja dergon??
Mos mami ka ditelindjen dhe asaj po ja dhuron
Jo tha LINDA me ze te dridhur, mamit vertet lule po I coj
Por jo per ditelindje po ne varreza po ja dergoj!!!

Mami im nuk rron me,vdiq plot trishtim,tek po vdiste plot hidherim,thirri ku je GONI im??!!
Nuk e di se si ne kembe qendrova,shpirtin se si e frenova,shpirtin qe donte te dilte,sesi e ndalova
Kapa LINDEN I fshiva lotet,dhe me te per dore ne trotuar,kalova dhe per nga varrezat u drejtova
Ne te dale te varezave,ish nje varr I ri ,ku me germa floriri ish shkruar EDA, EDA qe vdiq ne rini!
U afrova dhe u ula, lotet me nuk I durova,varrin filloja ta pushtoja me te puthura ta mbuloja.

EDA- EDA thirra me ngushellim,te lutem ngrihu vetem njehere, te te shoh ato sy plot zjarr e te vdesim te dy penjehere!
EDA te lutem ngrihu LINDA te kerkon,EDA-EDA lotet tane nuk degjon
O ti dhe dhe I zi,te lutem vetem per nje cast,te lutem lere EDEN te dale,te mos rri aty ne varr.
Pse mes eshtrash e krimbash ,trupi I saj duhet te qendroj,pse valle engjell si ajo s’duhet te shohe drite perseri !!

Mire pra kete lutje nuk po ma degjon,mesazhin tim plot me lot,dergoja EDES ne ate bote,dhe tregoj plot me gjate,
se sa shume e dashurova,dhe dhuroj shpirtin tim po se pranoi
EDA e di mire se une ne varr ty te cova,ndaj I lutem zotit shpirtin tim ne ferr ta coje
Deshiroj qe shume shpesh te vdes,qe me ty te takohem,qe me ty te bashkohem
Ne kete cast me lot e ngasherim,ne faqe dicka po luante,ishte buza e LINDES qe me embelsi me foli
Babi babi ti mos qaj,shpirtin tim mos e copeto,zemren time te vogel ,ti mos e lendo.fjala babi me tronditi,
O sa shume e kisha pritur,sepse edhe ne enderr kjo fjale me kish ikur,
Ne kete cast,me gishtin e vogel LINDA dicka po me tregonte,sepse loti im e I saj,mbi fjalet e pistafit te bardhe kishin rene!

Mos qaj ti LINDA mos qaj se babai ty do te te marre.mora LINDEN per dore,nga varezat te dy dolem
Ktheva koken menjane sepse dashurine atje kisha lene,bashke me dashurine ,kisha lene edhe shpirtin tim.
Tani zemra per LINDEN me punonte,qe asaj lumturi ti dhuronte,mora LINDEN une per krah,dhe fot e perqafova,
Lotet rridhnin curk,ne syte e saj nje shprese shikoja.

LINDA – LINDA zemra ime,sa fat keqe paske qene
Njehere e vogel pa baba dhe tani je pa mama.

Mora LINDEN per dore dhe I mora nje akullore,por nuk e donte rrinte e shikonte
Po pse nuk e do akulloren LINDA, oh more babi si kur te ishte dhe mami,sa bukur….dhe te tre ne lulishte tani te shkonim,
Dhe ne zemren tone krahe do te merrte enderrimi!

Oh ta dish ti o babi,sa shume mami te donte,sa here te kujtonte me te puthura e lot fotografine tende mbulonte!
Ne ate moment,akullorja LINDES nga duat sec I ra,dhe filloj pas ne gruaje te vraponte
Mami mami ti me prit,mami mami ti mos ik,
Kur e pa qe s’ishte ajo
U kthye nga une me ngasherim, koken mbi trupin tim mbeshteti,ngasherimi I saj me rreshqethi!!

Qe te dy ne trishtim,
Ne krahe te njeri tjetrit rrinim
Dhe yjet lart ne qiell
Lotet tane shihnin…..!!
__________________
Prá, mallkue njaj bir Shqyptari,
Qi ketë gjuhë të Perendís,
Trashigim, qi na la i Pari,
Trashigim s'i a lên ai fmís;
Edhè atij i u thaftë, po, goja,
Qi e perbuzë ketë gjuhë hyjnore;
Qi n'gjuhë t'huej, kúr s'âsht nevoja,
Flet e t'veten lên mbas dore.

AT Gjergj Fishta

kapiteni
Antar i e aktiv
Antar i e aktiv

Numri i postimeve : 121
Points : 154
Reputation : 0
Registration date : 10/09/2009

Shiko profilin e anëtarit

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: POEZI DASHURIE

Mesazh nga kapiteni prej Tue Sep 15, 2009 8:13 am

Loti je në sytë e mi,
e s’qaj se s’dua të më ikësh –
lexoj gërmëzezat në mesazh.
Gota bosh e vetmisë,
i ka buzët të hidhura –
lexoj fjalëzezat në celular.
Të shkruara nga ty,
Të dërguara nga ty.
Dridhtas,
unë loti,
mbi tastierë butonat e gërmave shtyp.
Ngadalë,
gërmëflakë,
fjalëzjarr,
shkruaj.
Qa e dashur,
më lër të rrjedh në faqet e tua,
mbi buzët e tua të thara të rrëshkas,
nga mjekra e dridhur të këputem,
gotën tënde të vetmisë të mbush,
pikë – pikë.
Buzët e gotës puth,
Hidhësinë me lot shplahe,
Në shpirt më gëlltit,
Që të mos mund të iki më kurrë,
Unë loti i syve të tu.

kapiteni
Antar i e aktiv
Antar i e aktiv

Numri i postimeve : 121
Points : 154
Reputation : 0
Registration date : 10/09/2009

Shiko profilin e anëtarit

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: POEZI DASHURIE

Mesazh nga Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi