VDES

Shko poshtë

VDES

Mesazh nga kapiteni prej Fri Sep 11, 2009 7:07 am

Nje dhimbje kam ne zemer,
dhe mjeku me dha nje shprese,
por si te ta them
POR NUK ERDHE TI UNE DO TE VDES...
Me thuaj a kam shprese qe te jetojn???
Nese po,ma thuaj ta di.
Nese jo ,do jem i lumtur per ato caste qe kalova me ty,
edhe pse poezit do ti shkruaj me lote ne sy


"" nga Eriola ""

kapiteni
Antar i e aktiv
Antar i e aktiv

Numri i postimeve : 121
Points : 154
Reputation : 0
Registration date : 10/09/2009

Shiko profilin e anëtarit

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: VDES

Mesazh nga kapiteni prej Sat Sep 12, 2009 10:48 am

Kur ty te thone
se nderrova jete
mos u mundo
per te me gjete

gjej nje arsye
ngusheloje veten
prej sot pa mua
e kalon jeten

ska me dhurata
nuk ka as lule
thike shum te mprehte
ne zemer me ngule

me fal qe me vete
smundem te marr
tash foleja ime
gjindet ne varr

harrom mua te lutem
dhe gjeje nje tjeter
tani shpirti im
shkon ne boten tjeter

ta le nje amanet
kurr mos e harro
eja te varri im
dhe me vizito

atje qenka e rende
jeta ne vetmi
por me mire atje
se me te renden tradheti

a je tash e gezuar
kur une nuk ekzistoj
kur per jete e mot
te tjetri te dhuroj


ne varrin tim
nuk ka shum hapsire
kjo jete e vetmise
qenka e veshtire .....

NGA: KAPITENI

kapiteni
Antar i e aktiv
Antar i e aktiv

Numri i postimeve : 121
Points : 154
Reputation : 0
Registration date : 10/09/2009

Shiko profilin e anëtarit

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: VDES

Mesazh nga kapiteni prej Sat Sep 12, 2009 11:10 am

Hape zemrën të hyj mbrenda
mbylle shpejt se u qmenda
dora shkruan zemra ndikon
ktheje letrën nese mendon

kapiteni
Antar i e aktiv
Antar i e aktiv

Numri i postimeve : 121
Points : 154
Reputation : 0
Registration date : 10/09/2009

Shiko profilin e anëtarit

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: VDES

Mesazh nga kapiteni prej Sat Sep 19, 2009 11:14 am

kur une te vdes
te lutem mos me harro
mendo nje here per mua
dhe thuaj “o zot perse me iku ajo”
kur une te vdes
te lutem me kujto
eja tek varri
nje lule me dhuro
kur une te vdes
te lutem mos vajto
jeto ti i lumtur
dhe mua me gezo
kur une te vdes
te lutem ti jeto
jeto dhe mbaje gjalle kete dashuri
qe dikur na i mbushi zemrat
plot me lumtur
Sad

kapiteni
Antar i e aktiv
Antar i e aktiv

Numri i postimeve : 121
Points : 154
Reputation : 0
Registration date : 10/09/2009

Shiko profilin e anëtarit

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: VDES

Mesazh nga kapiteni prej Sat Sep 19, 2009 11:15 am

Kur te vdes...! - Poezi nga Petraq J. Pali


Dhe po vdiqa me kujtoni, se per Ju kendova une....
Gjithe shpirtin tim e zbraza...kur kulloj ne varg si lume!
Dhashe gjitha bukurite dhe nga gjoksi zemren shkula,
Per mbi gur e per mbi brinje si nje epitaf e ngula!

Mos me qani,por kendoni per te qene gjalle kujtimi
Mblidhuni te gjithe bashke, ne lendine tek gjelberimi.
Anes detit, ku rreh vala shkumbezuar per mbi shkemb
Ne pasqyre te anes detit kam nje dhimbje per nje vend!

Rreze malit, ku del kroi me ata uje te kulluar
E lexoni kengen time...dalgadale e shtruar-shtruar!
Ktheuni me vizitoni, ku eshte kryqi epitafi...
Sillni lule Qeparoi, se atje dergjet Petraqi!

Do "rringjallem" ameshise...ne "parajse" i lumturuar
Do krekosem nder te vdekur me shume lule neper duar!
Mbushur tufa karafilash, trendafilash pa mbarim...
Nje dhurate per cdo te "vdekur"do t'i ndaj nga Ju kujtim!

Hajdeni, mos me rrini te menduar sa jam gjalle me adhuroni
U jap shpirtin dhashe zemren, neper vargje me besoni!
Me Ju lidha miqesine, qe s'ka ndarje kurre me...
O sa shume qe rritet malli, kur ka ndarje per gjithenje!

kapiteni
Antar i e aktiv
Antar i e aktiv

Numri i postimeve : 121
Points : 154
Reputation : 0
Registration date : 10/09/2009

Shiko profilin e anëtarit

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: VDES

Mesazh nga kapiteni prej Sat Sep 19, 2009 11:16 am

I verberi poet dhe UNE!


Driten mbi tavoline se shuaj kurre
ashtu e dua ndricuar!
Qofte dite apo nate me hene
Une shkruaj!

Shkruaj se nuk shkruajta
dot dje, kur shkronjat te arta qene...
ndersa sot kam nje dite te re
se me reshqet ajo pene.

Kam liri ne te shkruar
dhe fjalen shkruaj pa frike,
ne hidherimin qe kisha dje
sot, ndjehem i forte dhe pike.

nje fletore kisha mbushur qemoti
me vjersha dhe lirike,
ja dhashe Poetit, te verber
qe i mungonin syte...!

Lexomi, i verberi poet me tha
mos u druaj dhe mos ki frike...
shpirti i vargut te lire
s'ka kurre kritike....!

I verberi poet, e uli zerin
si nota pentagrami...
mos u mer me me vjersha me tha
se te mallekon “shejtani...”

Kaluan vitet dhe vjershat e mia
ne buze i vershelleja
sa me degjonte Poeti...
shkrrpetiste rrufeja!

Revolucione, proletare
te iirituar bertisnin...
poetin e verber ndeshkuan
e lidhen si Krishtin...

shpirti me dhembi ate dite
si Prometheu e lidhen...
dhe ipite me dru kur digjeshin
shkrepetinin stuhite.

Dhe fjalen e fudit kerkuan
Te verberit Poet…
Ne syte e tij pa jete
Me lotet dhe mallin, si det.

Vjershat e mia s’u lexuan kurre
Kur fletoren ma zhduken
Ra vendi ne eresire
Kur vigjelonin kopuket!

Poeti I verber u dogj
Por nuk u dogj dot kenga
Nga maje e lisit dhe zogjte…
Shtegetuan…mbi “gjemba”

Dhe erdhi dita e lirise
Kur vargjet si drite ndricuan
Si hene e argjende mbi bote
Te gjitha lecuan…

Prandaj se shuaj driten
Kurre, dhe diten dhe naten e mbaj FEKSUR
Se zemra gezon nga here
Me mallin e madh te NDEZUR!

kapiteni
Antar i e aktiv
Antar i e aktiv

Numri i postimeve : 121
Points : 154
Reputation : 0
Registration date : 10/09/2009

Shiko profilin e anëtarit

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: VDES

Mesazh nga kapiteni prej Sun Sep 20, 2009 12:06 pm

Vuajtja

E kam mohuar, e kam perzen
e kam dashur , e kam urryer
me ka dhen dhimbje me ke dhen emocione
te lendon e te sheron.

pse ky emocion nuk me len te jetoj
pse pa te dot nuk jetoj
pse kurr e urrej e kerkoj
pse te dua edhe kurveten e shkatroj
pse un ndjenjen ta mohoj
dhe un vet shpirtin ta mallkoje shtyj e perplas me ze te lart i flas
po prap perball ajo syt i perplas
nuk te dua nuk te kerkoj
me kembgulje e mohoj
po prap kurr se harroj
ah dashuri sa shum per ty do maj zi.


je qorre e qesharake
je dinake e kurr su plake
per ty bejm lufta
per ty jetojm
per ty vuajm dhe veten shkatrojm
a lum si ai qe ty te ka provuar
ah mjer si ai qe ty te ka provuar
se kurr per jet pa ty ska per te jetuar.

kapiteni
Antar i e aktiv
Antar i e aktiv

Numri i postimeve : 121
Points : 154
Reputation : 0
Registration date : 10/09/2009

Shiko profilin e anëtarit

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: VDES

Mesazh nga kapiteni prej Sun Sep 20, 2009 12:06 pm

SIKUR TA DIJE

Sikur ti ta dije,
se sa shum te dua,
asnje qast i/e dashur,
s`do t`rrije pa mua.

Por qfar te them un tash,
kur ti e din shum mir?
Te dashuroj dhe mos t`kam afer,
shum esht e veshtir.

Andaj t`pyes o shpirt,
si t`ja bejm ne tash?
Qe t`mos jemi vetem,
por gjith te jem bashk.

Ah moj perendi,
pse jeten sma gezon?
Qe zemra ime te ket pran,
at qe vertet shum e don.

Kur ne do jem bashk,
kjo dit do te vjen,
qe zemra ime e lodhur,
pran tendes te flen.

kapiteni
Antar i e aktiv
Antar i e aktiv

Numri i postimeve : 121
Points : 154
Reputation : 0
Registration date : 10/09/2009

Shiko profilin e anëtarit

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: VDES

Mesazh nga kapiteni prej Sun Sep 20, 2009 12:06 pm

PRES

Nga ti pres
buzen te ma ofrosh
nga ti pres
zemren te ma dhurosh

Nga ti pres
fjalen shum te dua
ateher je i imi
dhe kurr nuk kam per te harruar.

kapiteni
Antar i e aktiv
Antar i e aktiv

Numri i postimeve : 121
Points : 154
Reputation : 0
Registration date : 10/09/2009

Shiko profilin e anëtarit

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: VDES

Mesazh nga kapiteni prej Sun Sep 20, 2009 12:06 pm

MOS ME PYET

Mos me pyet si jetoi
kur dit e nat ne ty mendoi
kur e din se jam e vetmuar
kur e din qe jam e lenduar.
mos me pyet pse kam lot ne sy
kur e din qe jan per ty.

kapiteni
Antar i e aktiv
Antar i e aktiv

Numri i postimeve : 121
Points : 154
Reputation : 0
Registration date : 10/09/2009

Shiko profilin e anëtarit

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: VDES

Mesazh nga kapiteni prej Sun Sep 20, 2009 12:07 pm

THUAJE

Thuaje te lutem, qe me don.
Pse kaq shum po me mundon?
Pse po tallesh ti me mua?
Esht gabim qe un ty t`dua?

Neso po ti me trego!
Thuajem tjeter dashuro.
Se ty me s`te dashuroj.
Dhe besom, se un do shkoj...

kapiteni
Antar i e aktiv
Antar i e aktiv

Numri i postimeve : 121
Points : 154
Reputation : 0
Registration date : 10/09/2009

Shiko profilin e anëtarit

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: VDES

Mesazh nga kapiteni prej Sun Sep 20, 2009 12:07 pm

"S'E DI?"se di c'me ndodh kur jam me ty
Kur me shikon me ata sy
Kur me buzeqesh me ledhaton
Koke e kembe ti me pushton.

S'e di se c'ndjen kur me ke prane
Kur te dy vetem rrime menjane
Kur koken ve tek gjoksi im
S'e di a e ndjen shpirtin tim ?!

S'e di c'mendim ke ti per mua
Kur te shtrengoj por s'them te dua
Kur them se vdes per buzet e tua
S'e di a me beson ti mua?

S'e di c'do te ndodhe me ne te dy
Sikur te mos jem me me ty
Sikur kjo ender te ndalet nje dite
S'e di a do te shoh me o drite?

S'e di pa ty cdo bej o yll
Pa ty kjo bote me duket nje pyll
Pa ty kjo bote s'do kete kuptim
S'e di o fiksim i trurit tim.

S'e di valle a do te duroj
Pa e puthur me ate goje
Pa e prekur me ate dore
S'e di a do ndjej me nxehte a bore.

S'e di sa gjate do te vazhdoje
Por di sa shume te deshiroj
E di sa shume ti me gezon
Kur pak vemendje me kushton

E ndjej se shume do te te dua
Sa kohe keto buze do me puthin mua
Sa kohe qe zemra do t'me punoje
Emrin tend do te kem ne goje.

S'e di sa shume do te zgjase kjo jete
S'di si do shkoje ne te vertete
Por dicka di me siguri :
Ajo qe dua je vec.......... Ti.

kapiteni
Antar i e aktiv
Antar i e aktiv

Numri i postimeve : 121
Points : 154
Reputation : 0
Registration date : 10/09/2009

Shiko profilin e anëtarit

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: VDES

Mesazh nga kapiteni prej Sun Sep 20, 2009 12:07 pm

NJE ENDERR E KEQE"
I lodhur,i merzitur me endra pa kufi,
I mbyllur,i heshtur po,rri ne shtepi.
Po jashte c'po behet or mik a e di?!
Ka diell,ka bore,apo bie shi?

Asnje s'pergjigjet.c'po ndodh?s'e di!
A mos eshte feste,apo ashte zi?
Asgje nuk duket shume zhurme degjohet
S'ka kush t'me thote asnje s'afrohet.

E prape perpelitem,sillem e vertitem
Shoh yje,zogj e njerez qe merziten
Shoh peme,dete e femije qe vriten
Shoh bukuri perrallore anembane
Shoh njerez qe vdesin se s'kane te hane.

E prape rrotullohem,lutem,pergjerohem
Valle c'te kem bere pse po ndeshkohem?
Por jo s'jam vec nje krijese njerezore
Nje pjese e vogel e cmendurise boterore.

Jam i pafaj por dhe fajtor
Here jam viktime e here jam mizor
Here jam i qeshur,i lumtur i pasur
Here me mungon gjithshka qe kam dashur.

Tani po kthehem,kam frike,po zbulohem
Sa ftohte qe kam,sa qejf po zgjohem,
Nje rreze dielli nga jashte deperton
Me vret syte,me ngroh e pastaj me con.

Sa mire,gjithshka paska mbaruar!
Kete ender te keqe s'kam per ta harruar
Them me vete:si e vertete
Apo mos eshte rrealitet?!

A mos eshte imagjinacion?
Apo eshte thjeshte jeta e jone?
Valle te jete enderr e vertete?!
E gjithe kjo s'eshte vecse Jete

kapiteni
Antar i e aktiv
Antar i e aktiv

Numri i postimeve : 121
Points : 154
Reputation : 0
Registration date : 10/09/2009

Shiko profilin e anëtarit

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: VDES

Mesazh nga kapiteni prej Sun Sep 20, 2009 12:08 pm

"TE PRES"
Prej mijera vitesh i deshperuar te pres
Me qindra te tjere i shtyva ne harrese
E pyes veten,valle ku do te jete
Do ta takoj ndonjehere ne kete jete

I mbyll syte e te shoh prane
Plot me lule anembane
Ne cdo lule ty te gjeta
Me te bukur se vete jeta

Plot me ankth e zgjas doren
S'te kap dot
Me dore ne zemer te afrohem

kapiteni
Antar i e aktiv
Antar i e aktiv

Numri i postimeve : 121
Points : 154
Reputation : 0
Registration date : 10/09/2009

Shiko profilin e anëtarit

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: VDES

Mesazh nga kapiteni prej Sun Sep 20, 2009 12:08 pm

Eshte e kote

I hap syte e per cudi
C'do gje zhduket perseri
Iku bukuri e perkryer
Kjo bote mizore serisht eshte kthyer

Por perseri te pres me shprese
O perendi e gezimit dhe e harese
O yll i endrave te mia
Kur te shoh ty me kalon vetmia

kapiteni
Antar i e aktiv
Antar i e aktiv

Numri i postimeve : 121
Points : 154
Reputation : 0
Registration date : 10/09/2009

Shiko profilin e anëtarit

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: VDES

Mesazh nga kapiteni prej Sun Sep 20, 2009 12:09 pm

"SHOKUT TIM"

Mes dhimbjesh u rrita
Po keshtu dhe ti
S'te kam me prane
Te mbaj mend qe femi
I vogel,i trembur
Me syte e zi
Prej teje kerkoja
Veç pak shoqeri

Vitet kaluan
Problemet u shtuan
Por ti prane meje ishe perseri
Vuaja une,qaje dhe ti

Per ty po mendoj
O shoku im i vegjelise
Ty qe i dhe kuptim shoqerise

Pa ty s'do te ishin kujtimet e
feminise
Prandaj kthehu o shok i vjeter
Pa ty kjo jete eshte diçka tjeter
Pa ty kjo jete s'ka kuptim
Ndaj kthehu o i dashur shoku im.

kapiteni
Antar i e aktiv
Antar i e aktiv

Numri i postimeve : 121
Points : 154
Reputation : 0
Registration date : 10/09/2009

Shiko profilin e anëtarit

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: VDES

Mesazh nga kapiteni prej Sun Sep 20, 2009 12:09 pm

As tigri e as luani

As deti e as oqeani

As bota me shum mundime

S’mund të largoj nga zemra ime.

Dy zemra jemi
Një shpirt kemi
Më mir të vdes
Se pa ty të mbes
Edhe nëse vdes
Në atë botë të pres

Hape zemrën dhe vajto

hape dritarën dhe shiqo

hape letrën dhe lexo

të kam në zemër

mos haroooo!!!

kapiteni
Antar i e aktiv
Antar i e aktiv

Numri i postimeve : 121
Points : 154
Reputation : 0
Registration date : 10/09/2009

Shiko profilin e anëtarit

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: VDES

Mesazh nga kapiteni prej Sun Sep 20, 2009 12:10 pm

Në kët natë plot me shi..
Më shkoj mendja,te ty..
Tut shiku ne fotografi, më kujtoj ni lot nga ti..
Po mendoj nat e dit, ku ja ku më ke ik..!!


bëfsh yll,që shëndrit.
U bëfsh jet pa fund.
U bëfsh gjthqka që une dua.
U bërsh ver pa vjesht.
U bëfsh Bur pa Grue.
U bëfsh jeta ime, edhe pse s'do jesh me mua..!!

kapiteni
Antar i e aktiv
Antar i e aktiv

Numri i postimeve : 121
Points : 154
Reputation : 0
Registration date : 10/09/2009

Shiko profilin e anëtarit

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: VDES

Mesazh nga kapiteni prej Sun Sep 20, 2009 12:11 pm

Kur dielli shprehi rrezen mbi ne, kur yjet me pershendeten nga larg e hena nuk me la vet, as edhe ne diten me te veshtir, ateher e kuptova sa te dua, si ndjej mall per ty, per syt e tu te magjepsur qe gjithmon me rrin para meje, kur e embelja e dashuris mbizotron mbi trupin tim dhe te kerkon qe te vish edhe pse je aq larg. Te kerkova ne erresiren e pa fund te asaj nate ne detin dhe valet e tij kur atje askush nuk me dha asnje pergjigje jo kurrrrr.Te deshta sa as ti nuk mund ta duash veten , e di por ti nuk me meriton edhe aq shum sa une deshiroj. Lulet jan vyshkur ashtu siq janm vyshkur edhe une edhe lotet me jan thar dhe nuk kam me as fuqi te te shoh sepse nuk dua me as qe te njoh as te flas dhe as te shoh me kurrr.

kapiteni
Antar i e aktiv
Antar i e aktiv

Numri i postimeve : 121
Points : 154
Reputation : 0
Registration date : 10/09/2009

Shiko profilin e anëtarit

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: VDES

Mesazh nga kapiteni prej Sun Sep 20, 2009 12:13 pm

KERKOJ

KEKOJ JET, GJEJ VDEKJE

KERKOJ DASHURI, GJEJ VETEM URREJTJE

KERKOJ DRIT, GJEJ ERRESIR

KERKOJ BUZQESHJE, GJEJ MASHTRIME

KERKOJ LUMTURI , GJEJ TRADHTI

KERKOJ SHOQRI, GJEJ VETMI

KERKOJ DIKE TE MI SHEROJ PLAGET POR KUJT TI BESOJ

KERKOJ BESIMIN , POR KU TA GJEJ

KERKOJ GJITHQKA E NUK GJEJ ASGJ

KERKOJ TE GJITHA TI KEM

KERKOJ TE KEM EDHE TY, SEPSE VETEM TY TE DUA NE KETE

JET, TI JE YLLI IM QE ME SHENDRIT NE QDO HAP NE JETEN TIME.


DUKE TE PRIT TY


ECI TROTUAREVE NE QYTETIN TIM, KERKOJ NJE ZEMER TE ME GJEJ STREHIN. DUA QA AJO ZEMER TE HAPET PER MUA PO SA DO TE ZGJAS PRITJA, VALL A SMA THUA? ME HUMET DURIMI, DUKE TE PRIT TY ME SHTERRET LOTI QE RRJEDH NGA KETA SY, PER ATA SYT E TU TE ZI SAQE KUDO ME VIJN PAS E SME LENE TE QETE POR ME BEJN TE VUAJ E TE PLAS.

NE NE SUHAREK E KEMI NJE ZAKON, JA FALIM ZEMEREN ATIJ Q E E MERITON, NUK JEMI TRADHTARE E AS TE FRIKSHME POR NE DASHURI JEMI TE RREZIKSHME.

SHKO SA ME LARG

LARGOHU NGA UNE , RRI SA ME LARG ZEMERE SIME,

E ZYVE TE MI, ME LE TE QET NE MENDIME QE TA SHPREH

DASHURIN TIME PER TY.

TE LUTEM SHKO SA ME LARG NGA RRUGA IME DHE NGA UNE

MERR NJE BOTE PERPLOT ME KUJTIME, SEPSE SDUA ME TE TAKOJ

E TE SHOH ME SY, MJAFT TE DUROVA, AH SA SHUM TE PRITA.

EDHE PSE PA TY NUK MUNDEM JETEN TA VAZHDOJ SHKO SA ME LARG,

QE TE MUND TE HARROJ EDHE EMRIN TEND TE MOS TA ZE NE GOJ DHE SMUNDEM TE JEM E QET PRANDAJ TE LUTEM SHKO, SHKO

NE FUND TE BOTES, POR SHKO EDHE NGA ZEMRA IME,

MALLKOJ DITEN KUR TE PASH SE QE ATE DIT U DASHUROVA

TY DHE DERI NE VARR DO TE DUA E DO TE JEM ME TY.


AMANET

PAS VDEKJES AMANET

HARROVA QE EKSISTOJ NE KETE JET

KUSH PER MU TE MOS DERDH LOT

SE MJAFT VESHTIR E PATA NE KETE BOT.

AMANET KUSH TE MOS VAJTOJ

EMRIN TIM KUSH TE MOS E KUJTOJ

SE QDO GJE ME ESHTE BERE MERZI

E TASH DUA TE JETOJ NE QETESI.

E REND ESHTE VETMIAEDHE SONTE JAM VETEM, E/I VETMUAR. SHOKUN ME TE NGUSHT E KAM VETMIN. HIDHERIMIN, GEZIMIN PO E NDAJ ME TE. EDHE EM PAR IASH E/I VETMUAR POR NJE DIT U SHFAQE TI DHE MA LARGOVE VETMIN. SE VEND TE MADH KISH VUEJTJA NE VENDIN TIM. TIE ZURE GJYSMEN E VENDIT DHE MA DHUROVE DASHURIN. AH DASHURI! NJE SEMUNDJE E PA SHERIM, QE LE GJURM TE MADHE NE SHPIRT. NJE RREZE DIELLI NGROHU ZEMREN TIME TE NGROHT KUR U SHFAQE TI NE JETEN TIME. DUKE MENDUAR SE GJITHMON DO TE NDJEJ ATE NGROHTESI, POR JO GABOVA NJE DIT AJO NGROHTESI U ZHDUK, DHE NE VEND TE SAJ ERDHI NJE I FTOHT, QE PUSHTOI ZEMREN TIME.AH SIKUR TA NDJEJA PRAP AT NGROHTESI, NDOSHTA DO TE ISHA EDHE EM E LUMTUR. DUKE U SHOQERUAR ME TY E NDJEVA SE JETA ISHTE TJETER. THOJA : SA MIR QENKA TE DASHUROHESH. POR SAPO FILLOVA TA SHIJOJ JETEN, TA DUA JETEN, TE NDJEHEM E LUMTUR, SAPO E NDJEVA EREN E DASHURIS, PRAP NE SHPIRTIN TIM ZURI VEND VETMIA, VUEJTJA. POR AJO NUK ERDHI VET, AS NUK E THIRRA, TI MA SOLLE. TY TI TREGOVA DHIMBJET E JETES SIME. I VETMI GEZIM QE NJOHA ISHTE DASHURIA JOTE. POR PRAP JAM VETEM QE VUAJ NGA NJE GJURM QE MA LE NE SHPIRT. THON: KOHA SHERON PLAGET. TE SHOHIM, JAM E SIGURT SE PAS NJE KOHE KETE GJURM QE EKAM DO TA LARGOJ, E DO TA ZHDUK DIKU NE ERRESIR DIKU LARG, SHUM LARG. PERMBLEDHE VETEN, GJYKOJE VETEN, PYETE VETEN ATHUA MOS KAM GABUAR. NJE DIT DO TE PENDOHESH POR DO TE JET VON SHUM VON QE TE KTHEHESH TEK ZEMRA E VETMUAR.TI DHE VETEM TIE SONTE KUR FLE E DI SE PRAP DO TE ENDRROJ. JE I LIDHUR ME TRUPIN TIM, JE NE SHPIRTIN TIM, BUZETE TUA JAN NE BUZET E MIA. JE BERE PRON E IMJA. PSE ESHTE DASHUR TE NDODH KJO, PER TY DO TE HYJA NE ZJARR, PER TY DO TE VDISJA. ATHUA A ME DON SA TE DUA UN TY, PO ME PIKOJ LOTET E GEZIMIT, TE DUA, NDOSHTA ME KUPTON, APO NUK DESHIRON TE ME KUPTOSH, AH SA DO TE DESHIROJA TE JESH KETU AFER MEJE. NGA DITA KUR TE PASH HYRE NE ZEMREN TIME QE TE KAM MBYLLUR ME DRY. O ZOT KUR TE SHIKOJ NDALEM E MENDOJ PSE ESHTE KAQ I BUKUR, PSE E DUA KAQ SHUM? E DIN PSE? SEPSE JE EMBELISA E KESAJ BOTE.


Poezia:
Po te vdisja larg e permalluar,
fill e veteme, e mbetur si qyqare,
do vije ti zemer e lenduar,
lule te me sillje permbi varr.
Ato lule nami mor tani,
eshte casti tek rrime balle per balle,
me puth e mos me mbaj meri,
fatmiresisht akoma jam gjalle.
Meqe rrojme te dy per cudi,
dhe fati ne na lidhi perseri,
ti me puth e mos me mbaj meri,
neser ndoshta nuk jam, ku ta di...


* * *
Edhe pse une ndodhem larg,
Mos me urre qe vetem te lash,
Kujto ditet, castet tona,
...dhe perseri do te jemi bashke!


* * *
Dua nga ti vec nje enderr,
ku te te dashuroj si e marre,
dhe nga ai gjume i embel,
te mos zgjohem e gjalle.


* * *
Per dashurine jap jeten,
per lirine...jap edhe dashurine.Parajsa, ferr do me dukej pa Ty,
dhe ferri, parajse po te ishim te dy.


* * *
Ndjej mall shume, e nuk largohet,
kalojne dite, muaj, vite, shtohet, shtohet...


* * *
Ne zemren time ti hyre lehte,
dhe qe aty nuk del me dot,
nese nje dite ajo do te ngrijne,
nje vend per ty do ta kete ngrohte.


* * *
Kaprolli i shikimit tend,
sa here me vret me thundra,
sa here mora ta vras,
e s'munda...........


* * *
Te rrojsh me imazhin tend,
ne keto dite-nete vjeshte,
sa e dhimbshme, e tmerrshme,
te dashurosh me shpirt, ne heshtje.


* * *
Nuk duhet te qash kur te tradhetojne,
mbushe goten me vere dhe dehu.......,
mendo se bota u be e vogel,
u tret,


pije me fund dashurine e tradhetuar,
dhe hyr prape ne jete.


* * *
Nese me ke dashur ndonjehere,
mos u largo.
Nese me don perseri,
mos me ler ne vetmi.
Nese nuk me don,
"Jo!" mos me thuaj,
eja, perqafome,
pastaj me ler te vuaj.


* * *
Puthja eshte si uji.....
etjen ta shuan, por urine jo...
ta shuajme urine !!!


* * *
Dashuri moj dashuri,
nuk peshohesh me flori,
sa para ben dashuri,
nuk peshon gjithesia.


* * *
Naten kur flinja me tha shpirti:
"Cou, ngre kupa e puth cupa!
Ne varr nuk ka lumturi,
shekuj do te flesh ne qetesi,
pa asnje kenaqesi."


* * *
Qe njerezit dashurohen,
kjo eshte gjithckaja,
eshte cudia vete,
dhe njekohesisht gjeja me e natyrshme qe e kziston.


* * *
Njerezit duhet te vdesin,
vetem atehere kur jane vetem ose
kur urrehen,
por kurre kur dashurohen.


* * *
Vajzat enderrojne,
por ato endrra shkrijne si flluska sapuni,
ato endrra i merr era,
sapo hasin ne burrin e vertete.


* * *
Ndodh qe njerezit qe na duan me shume,
na marrin ne qafe,
pa e ditur as ata vete,
na presin ne mes enderren me te bukur.


* * *
Puhatje endrrash
Dritehije fytyrash
Vegime shpresash
Embelsi tingujsh
Xixellima sa shume
... dhe Gjume!

Poezia: TË PAVDEKUR

Ju bijtë e shekullit të ri
Ju trimat e paharruar
Ju luftarët e lirisë
Emtin tuaj
Në çdo vepër e shënojmë
Luftuat e lirin e fituat
Ju trimat e shekullit të ri
Të pavdekur
Pushoni në zemrat shqiptare
Gjaku juaj theu kufirin
Ne, ne pushojmë të qetë
Lulëkuqen që na dhuruat
Arom me emrin LIRI...Poezia:
Përse arësien nuk matregon...

Arsien përse smë do mua mos ma thuaj
se me siguri un nuk do ta kuptoj
prej ditës që me ti un u fejova
pa të pa e pa të njoht në një foton
tënde un u dashurova.Sa vitae ishimtë fejuar dhe sa larg njeri
tjetrit qëndronim,largësia nuk na pengonte
për njeri tjetrin tëmendonim.
sa her më thirje në telefon zemra me digjej
flakë,por cdo gjë u shëndrua në ter prej
ditës kur na u martuam moj vajzë...Nuk e dij ku qëndron faji ke un apo ke ti
por me kët po më tregon mua
edhe pse je ritë në botën tjetër
ti nuk e din dhe nuk e kupton fjalën dashuri..Arsien nuk ma tregon përse respekt familjar
nuk ke,me mua po luan pa arësie ate spo e
kuptoj,mos mendo se jeton në botën e cudi-
ravemori vajzë, se edhe un di si të tjerët
të dashuroj..


Poezia: JE I PAVDEKËSHËMYllë i pavdekëshëm
punove gjithëher për popullin shqiptar
penda yte nuk u ndalë asnjëher populli ynë me ty ka nderëNuk kurseve asgjë për popullin shqiptar
populli ynë me ty gjithëherë është krenar
Asnjëher nuk u ndale se e deshte bashkimin
ishe dhe do të mbetesh burr i rradhë shqiptarRRugën tënde ne duhet ta vazhdojmë
Prosperitet dhe bashkim të kërkojmë
të lumt dora o Gjon Lluka
amantetin tëndë deri në fundë do ta çojmë


Poezia: VUAJ PËR TYE dinë se sa vuaj për ty
Dhe ti je dashuria ime e parë
Zemrat për këtë dashuri i kemi ndërru
Dhe njëri për t`jetërin jemi duke jetu
Shumë njerz veprojnë që të na ndajnë, shkatërrojnë
Por dashurin tonë nuk bënë ta dorëzojmë
Mos më le që të vdes me lotë në sy
Askendë t`jetër se dua, por vetëm ty.

Poezia: EJA

>Sonte ti eja-gjume skane syte e mi,
eja qetesisht-me hapa te lehte
se mos po e tremb heshtjen,
eja trimerisht-si burre,si trim
shpetoje Helenen tende nga kthetrat e vetmise.Kjo nate po me tremb.......
andaj ti eja-me ledhato,me puth
se buzet e tua-shpetim jane per mua
sonte ne kete erresire qe po me qmend...


>
Harroji largesite,kilometrat,mundimet
eja ketu me shpejtesine e drites
shpeto nje shpirt
shpeto nje jete
ndjej dy sy te mbushur mall
puth by buze te perflakura zjarr...Eja pra eja qka pret
se e urrej zgjimin e vetme ne shtrat...
e urrej jeten kur ty nuk te kam.Eja se pa ty as mengjesi sdo agon,
as zogu sdo kendon...pa ty mengjesi me duket muzg
dita -nate
ora-shekull
muzgu-ferr
nata pafundesi..Eja dielli i qiellit tim
lesho rrezet thelle ne mua
jepi jetes sime nje te vetmin kuptim
dhe..me beso kur te them ''te dua''

.


Poezia: Kur u dashuruam
ishim në shkoll,
kurr nuk kam menduar
që egziston ndarja jon.Në takimin e par
me the duke qeshur,
kthehu se te dashuroj
të shof se si je veshur.Për fat te keq
isha veshun zi
dhe atë fjal të vetme
ma shprehe dashurin.Në takimin e fundit
më the me lot në sy,
më përqafo fort e dashur
se zdo të shof më ty.Letrën shoqja kur ma pruri
ishte ora dhjet,
kishte të shkruar kto fjal
se i dashuri të ka vdek.Mu dukë se dheu me mbuloj
me përshendetni tani,
në boten tjeter
dua të shkoj.Kurr nuk kam menduar
se keshtu me thot
shoqja e vjeter,
mos mendo për të
por xheje një tjetër.Nuk dua tjeter kënd.
Nuk dua as jetë,
se aj shkoj
dhe unë dua të vdes.Fjalët e asaj shoqe
më piklluan shumë,
dhe prej asaj dite
mora vendimin unë.Kur të pysin
pse vdiq në rini,
thuaj se e helmoj
e shkreta dashuri.Kur të pysin pse
vdiq e re,
thuaj se i dashuri
e ka thirr në dhe.Se kur ka qen
ju kam betu se
i pari dhe i fundit
aj do jet për muë.Në shkoll kur shkoni
pran varrin tim kaloni,
aty shkruan me të zi
vdiq kjo vajz për dashuri.
Në varr afër tij
të më shtini
që me lotë tja shprej
dashurin time
të pa mjaftuar.
Poezia: Shko se jeta të therret.
Shko se dikush tjetër të pret.
Shko vuajtja është e kotë.
Shko se e tillë është

kapiteni
Antar i e aktiv
Antar i e aktiv

Numri i postimeve : 121
Points : 154
Reputation : 0
Registration date : 10/09/2009

Shiko profilin e anëtarit

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: VDES

Mesazh nga kapiteni prej Sun Sep 20, 2009 12:13 pm

Dashurova një her në jetë
mendova se është e vërtet,
por zemren time e mashtrova
një djalë të poshtër e dashurova.Më mashtroj lehtë
me një fjal te dua.
U zhduk si engjull
e unë tash po vuaj.Tjetrën dashuroj
më tradhtoj mua
xhithmon e mallkoj
edhe pse e dua.Kurë të dashurosh
të lutem ke kujdes,
mos u dashuro
me djal të pa besë.
Poezia: Na ishe nji dite dimri me dhambe
Isha duke ecur ne kambe
tek stacioni takova nji plake,
nga syt i delke flake !!!Me ra keq dhe ju afrova :
cka e mundonte pytje e bana:)
Me shikoi drejt ne sy !
dhe njeren dore e mbante ne gji.dhe nga ajo dore nxori nji fotografi
te djalit te vetem te vrare per liri
dhe me tjetren dor lotet duke i mshi
Me ra keq dhe e qafovaMe ngadal ne vesh me tha
he more biri i im Po
njeren e martova ne australi
15 vjet se kam pa me sy ,
tjetra ne amerike u largua
dhe fytyren ja kam haruar,

Pse femije ne djep i rita ?
edhe vdekjes ja shita .Poezia: Jeta

Qështë jeta si jetuar
kur gjdo gjë është e shkrumuar
Një natë të thon se të dua
gjatë ditës ti vetëm je leck e coptuarKështu i thoni ju jeta
nuk di se qësht më gënjeshtër apo e vërtet
e shoh vetë se nuk është kështu
por prap sikur tërav vite
e uli kokën dhe vazhdoj kështuDeri kur më kjo jetë vazhdo
pse për dike është kaq e gjatë
e për di si nji muj
a thua jetë quhet kjo kështuKur të zbardh drita e prap shoh se jetoj
vall ,kur do mbylli syt e të pushoj
se gjdo gjë që kam përjetu
është vetëm mëkat të jetohet kështuVitet e tëra që i kalova
gënjeshtra nga fillimi
që fillova të dashurohem
me thua sotë të dua e ,neser smë nje
A thua edhe kët si jet e njeh?Jeta vazhdo sikur ska mbarim
për dike e gjatë e dike shkurtim
por një gjë nuk harohet
se një ditë më nuk jetohetZemra ndalet dhe nuk dashuro
fjalët tretën dhe smund ti thuash
sytë të mbyllen dhe nuk sheh
atëher lamtumir nga të gjithë merPse sa të jetosh gabimet nuk ti falin
pse smund të thon se të dashurojn
pse tër kto vite që jetojm
presim kotë e në fund të thon
Se e dashur për te ke qen gjithmonTani kotë më thua
se jet kam ndrrua
ato fjal mos harro,tjetrës tja thua
MOS PRIT GJATË ,MOS LE JETA TË KET KALUAPoezia: Më trego

Mi shtri duart e më prek
me duhet ai shiqimi yt i nxehtë
më duhen përkdheljet e tua
se pa to vështirë ështe të jetuarMë mer prap në krahëror
mos më le keshtu të gjor
ma fal prap besimin tënd
se me do edhe atëh kur do të jet rëndMa fal zemrën edhe trupin
ma fal jetën se stë humbi
mi shtri duart dhe njeherë
ta përjetoj si më përkdhelNuk është lehtë dike ta dëbosh
se një ditë vet do e provosh
andaj nëse nuk më do
mi shtri duart prap e më trego
Se edhe kështu do jet më mirë
se do e dija se për ndashuri ke mëshir
nuk dëshiron askënd ta lëndosh
Por pret ,atë të cilën e doPoezia: Ëndrrat e gjdo vajze

Të kesh një buzëqeshje
që shihet gjdo herë
Të kesh një dashuri
të epshur përherTë ketë një kraror,ku do gjen pushim
Të ket një dashuri që vetëm asaj i përket
Të ket një zemër e cila e kupto
edhe kur ndojherë ajo të gabojTë ket një fjel dhe mirëkuptim
të dashurohet edhe atëher kur ka pikllim

Të ket at krrahëror ku të mbeshtetet
Të ket ty aty gjithmon të buzqeshur
se pasuri e tër është kjo
kur dike e do e të kupto
edhe ngajher kur të gabo
Ta falish nga zemra e mos ta debojsh.

kapiteni
Antar i e aktiv
Antar i e aktiv

Numri i postimeve : 121
Points : 154
Reputation : 0
Registration date : 10/09/2009

Shiko profilin e anëtarit

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: VDES

Mesazh nga kapiteni prej Mon Sep 21, 2009 2:23 pm

kur une te vdes
te lutem mos me harro
mendo nje here per mua
dhe thuaj “o zot perse me iku ajo”
kur une te vdes
te lutem me kujto
eja tek varri
nje lule me dhuro
kur une te vdes
te lutem mos vajto
jeto ti i lumtur
dhe mua me gezo
kur une te vdes
te lutem ti jeto
jeto dhe mbaje gjalle kete dashuri
qe dikur na i mbushi zemrat
plot me lumturi

kapiteni
Antar i e aktiv
Antar i e aktiv

Numri i postimeve : 121
Points : 154
Reputation : 0
Registration date : 10/09/2009

Shiko profilin e anëtarit

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: VDES

Mesazh nga kapiteni prej Mon Sep 21, 2009 2:30 pm

Pa ty bota e humb kuptimin,
pa ty dielli e humb shkëlqimin,
pa ty dita më erësohet,
pa ty nata nuk kalohet,
pa ty ëndra nuk ëndërohet,
pa ty zemra më helmohet!!!

kapiteni
Antar i e aktiv
Antar i e aktiv

Numri i postimeve : 121
Points : 154
Reputation : 0
Registration date : 10/09/2009

Shiko profilin e anëtarit

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: VDES

Mesazh nga kapiteni prej Wed Sep 23, 2009 12:03 pm

Ajo e bën më të bukur lidhjen pasionante


Kërkoni dashurinë e vërtetë? Një studim shkencor ju jep plotësisht të drejtë, sepse është pikërisht kjo lloj ndjenje që zgjat për gjithë jetën, ose të paktën të jep garanci për një jetëgjatësi. Veç të tjerash, është më e sigurt se raportet e bazuara mbi pasionin

Kush ka thënë se dashuria romantike nuk zgjat përgjithmonë? Jeni nga ata që kërkojnë me këmbëngulje princin e kaltër ose gruan engjëll, pra dashurinë me "D" të madhe? Keni shumë të drejtë. Kjo është marrëdhënia më e sigurt që mund të ekzistojë, e bazuar në aspektet më "epidermike", si fakti që dy partnerët pëlqehen dhe ndiejnë një pasion të parezistueshëm për njëri-tjetrin. Duhet të dini se janë pikërisht këto histori dashurie të destinuara të zgjasin përjetë dhe që arrijnë lumturinë më të madhe në marrëdhënie. Më pak të lumtura janë dashuritë pasionante, të destinuara për t‘u shuar menjëherë si zjarri e gjithashtu dhe ato raporte ku partneri bëhet shok, mik, dhe dashuria rrezikon të shndërrohet në miqësi.

Çështja në fjalë duket sikur u ngjan këshillave të gjyshes, por argumenti ka qenë objekt i një studimi të vërtetë shkencor, i cili është publikuar edhe në revistën "Review of General Psychology". Studimi hedh poshtë bindjen se me kalimin e viteve dashuria romantike është e destinuar të shuhet, ose të paktën të konsumohet, sepse pas fazës së parë të dashurisë, dy të dashuruarit "janë të dënuar" të qëndrojnë me këmbë në tokë. Sipas rezultateve të studimit, ndodh e kundërta: dashuria romantike zgjat për një kohë të gjatë, madje edhe përgjithmonë, ndërkohë që është pikërisht dashuria e bazuar mbi pasionin ajo që rrezikon të shuhet pas një kohe të shkurtër. Të njëjtin fat kanë edhe raportet në të cilat partneri bëhet shok ose mik. Në këtë rast, shenjat e dashurisë transformohen në dashamirësi dhe miqësi, duke i humbur ngjyrat e dashurisë.

Studimi është kryer te 6070 persona. Ekspertët kanë vlerësuar gjendjen e kënaqësisë së çifteve për një periudhë të shkurtër dhe të gjatë kohe, duke parë tre tipe të ndryshme raportesh, të quajtura "dashuri interesash". Gjatë studimit janë marrë në konsideratë fuqia e ndjenjës, tërheqja seksuale, angazhimi dhe premtimi reciprok i partnerëve. Janë studiuar gjithashtu, përveç lidhjeve romantike, bashkëjetesat që i ngjajnë më shumë një miqësie intime dhe raportet pasionante, të cilat janë të forta, obsesive, por që nuk kanë sigurinë e dashurisë romantike.

Shkencëtarët kanë vënë re se partnerët e kënaqur më shumë në lidhjet e gjata janë pikërisht protagonistët e një dashurie romantike. Gjithashtu, këta persona kanë edhe një vlerësim të madh për veten, pra me fjalë të tjera janë më të lumtur, ndërkohë pasioni të lumturon vetëm për një periudhë të shkurtër, ndërsa bashkëjetesa "miqësore" ofron më pak kënaqësi si në periudha afatshkurtra, ashtu edhe në ato afatgjata.

Pra, sipas studiueses, koha nuk është aspak armiku i dashurisë. Ndoshta ajo e vë në provë, por ndjenja është e vërtetë dhe e thellë. Lidhja e gjatë nuk e vret dashurinë, sigurisht kjo mund të ndodhë kur nuk bëhet fjalë për atë të vërtetën. Në fund është dashuria romantike ajo që fiton. Kush e ka gjetur, duhet të gëzohet.

Mendimi i gabuar

Studimi hedh poshtë bindjen se me kalimin e viteve dashuria romantike është e destinuar të shuhet, ose të paktën të konsumohet, sepse pas fazës së parë të dashurisë, dy të dashuruarit "janë të dënuar" të qëndrojnë me këmbë në tokë

Koha nuk është armiku i dashurisë. Ndoshta ajo e vë në provë, por ndenja është e vërtetë dhe e thellë. Nuk është e vërtetë që një lidhje e gjatë vret dashurinë, sigurisht kjo mund të ndodhë kur nuk bëhet fjalë për atë të vërtetën


Shpirti binjak? Gjendet me një puthje

Për studiuesit amerikanë është një test i shpejtë dhe i pagabueshëm, i cili zbulon lidhjen biologjike me partnerin/en. "Tregon gjendjen shëndetësore, pajtueshmërinë gjenetike dhe riprodhuese"

Nëse është e vërtetë se dashuria është çështje kimike, atëherë ekziston një mënyrë e shpejtë dhe e pagabueshme për të kuptuar nëse kemi para shpirtin binjak: puthja. Sipas studiuesve amerikanë, mjafton një puthje për të hequr çdo dyshim dhe për të testuar menjëherë pajtueshmërinë biologjike me personin tjetër, gjesti i parë ky i intimitetit, i cili tregon shumë mbi shanset e ardhshme të lumturisë së çiftit. "Puthja është një ‘shpërthim‘ informacionesh që dërgohen dhe merren", shpjegon një antropologe. "Në parim, puthja është një mjet matës i pajtueshmërisë. Truri është i prirur te ndjesitë që vijnë nga buzët, faqet, hunda dhe gjuha. Nga 12 nerva kafkore, pesë mbledhin informacione nga goja. Kur puth dikë, e ndjen vërtet. Pra puthja nuk është thjesht një puthje, por një mënyrë për t‘i bërë të ditur personit tjetër se çfarë kërkon dhe ç‘mund të japësh".

Një studiues tjetër nga Universiteti i Albanisë e shpjegon ndryshe: "Në momentin e puthjes, ka disa mekanizma që vlerësojnë gjendjen shëndetësore, atë riprodhuese dhe pajtueshmërinë gjenetike. Ajo që ndodh gjatë momentit të puthjes, vendos se çfarë do të vijë më pas".

Megjithatë, duket se djemtë dhe vajzat janë dakord me shkencën. Një sondazh i Universitetit të Albanisë tregoi se 59 për qind e djemve dhe 66 për qind e vajzave kishin pranuar se nuk kishin më interes te një person që i tërhiqte pas puthjes së parë.

Por a është gjithçka tërheqja biologjike? Jo domosdoshmërish. Riprodhimi dhe lindja e një çifti të fortë nuk varet vetëm nga puthja. Ka edhe elementë të tjerë që e bëjnë një çift të vendosë për të kaluar ose jo së bashku një aventurë. "Truri ka zhvilluar sisteme të ndryshme, shpjegon studiuesja. E para është tërheqja seksuale, e dyta dashuria romantike dhe e treta është ndjesia e qetësisë dhe sigurisë, që tregon për një lidhje të gjatë. Edhe ky detaj është shumë i rëndësishëm".

kapiteni
Antar i e aktiv
Antar i e aktiv

Numri i postimeve : 121
Points : 154
Reputation : 0
Registration date : 10/09/2009

Shiko profilin e anëtarit

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: VDES

Mesazh nga Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi