Nje ne dy shqiptare, me llogari bankare

Shko poshtë

Nje ne dy shqiptare, me llogari bankare

Mesazh nga ADMIN prej Tue Apr 21, 2009 4:22 am

Nje ne dy shqiptare, me llogari bankare


Sistemi bankar ka penetruar fuqishem ne tregun shqiptar, fale sherbimeve teper efikase jo vetem per biznesit, por edhe per individin.
Sipas Bankes se Shqiperise, gjate vitit eshte regjistruar nje numer rreth 1.6 milione llogari bankare, si dhe nivel i larte veprimesh ne sportele. Ne raport me popullsine, i bie qe nje ne dy persona, kane llogari bankare, kurse si kosto, duke marre tarifen nje euro ne muaj, llogaritet qe shqiptaret shpenzojne rreth 18 milione euro vetem per kete sherbim.

Pavaresisht mesatares nje ne dy, BSH raporton qe shume individe kane 4-5 llogari bankare, te hapura ne varesi te punes, qellimit dhe valutes.

Statistikat e BSH-se paraqesin nje panorame te plote te perdorimit te bankave nga individet, perfshi dhe bizneset, keshtu, gjate vitit 2008, jane regjistruar rreth 56 mije transaksione ne 16 banka qe operojne ne treg, me nje vlere totale rreth 5 trilione leke.

BSH raporton se tri nga 16 bankat qe jane gjithsej ne treg, kontrollojne 51 te sistemit te transfertave.
avatar
ADMIN
admin
admin

Numri i postimeve : 902
Points : 859
Reputation : 10
Registration date : 10/01/2009

Shiko profilin e anëtarit http://www.Bajzianet.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Nje ne dy shqiptare, me llogari bankare

Mesazh nga arberia prej Tue Apr 21, 2009 6:50 am

Po,po eshte e vertete,kjo fale politikave financiare qe aplikohen sot ne vendin tone.
avatar
arberia
Antar i e shquar
Antar i e shquar

Numri i postimeve : 626
Points : 341
Reputation : 61
Registration date : 19/01/2009

Shiko profilin e anëtarit

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi