Cmimi i energjise, ERE qeteson qytetaret

Shko poshtë

Cmimi i energjise, ERE qeteson qytetaret

Mesazh nga ADMIN prej Thu Apr 16, 2009 4:18 am

Cmimi i energjise, ERE qeteson qytetaret


Nje dite pas deklaratave te Bankes Boterore se cmimi i energjise mund te rritet me 8 deri ne 15 per qind vitin e ardhshem, Enti Rregullator i Energjise mundohet te qetesoje qytetaret.
“Me te dhenat e deritanishme mendojme se nuk do kete nje rritje impresionuese te cmimeve. Rritja, nese do te kete, do te jete e tille qe do te jete e perballueshme. Do te jene cmime te arsyeshme, te ekuilibruara dhe mendoj se kjo duhet te beje qe opinioni publik te mos impresionohet”, ka deklaruar per TCH, kreu i ERE, Bujar Nepravishta.

Ai thote se situata e favorshme hidrologjike dhe renia e cmimeve te importit kane ulur koston e energjise.

“Padyshim qe kjo eshte nje tendence e mire. Nese do jete konsistente, do jete e favorshme per te ndikuar tek cmimi i energjise. Por te mos paguajme energjine ne behemi kontribues ne rritjen e cmimit te saj”, ka sqaruar Nepravishta.

Pikepyejta tjeter e madhe eshte, a do t’u jape fund privatizimi i OSSH-se krizave te ashpra energjitike qe kane goditur vendin ne 15 vitet e fundit?

Sipas Nepravishtes, garant per furnizimin me energji do te jete serish qeveria dhe rreziku hidrologjik eshte i saj.

Por Nepravishta gjykon se futja ne pune e TEC-it te Vlores ne qershor dhe perfundimi kete vit i linjes se transmetimit Elbasan-Podgorice shmangin perfundimisht rrezikun e krizave te renda energjitike, te cilat e kane goditur shpesh Shqiperine ne keto 15 vitet e fundit.
avatar
ADMIN
admin
admin

Numri i postimeve : 902
Points : 859
Reputation : 10
Registration date : 10/01/2009

Shiko profilin e anëtarit http://www.Bajzianet.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Cmimi i energjise, ERE qeteson qytetaret

Mesazh nga arberia prej Fri Apr 17, 2009 2:23 pm

mire do te benin te mos na e rrisnin tane ,deri sa te behet qe te paguajne te gjithe.
avatar
arberia
Antar i e shquar
Antar i e shquar

Numri i postimeve : 626
Points : 341
Reputation : 61
Registration date : 19/01/2009

Shiko profilin e anëtarit

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi