Termet ne Itali, 27 te vdekur

Shko poshtë

Termet ne Itali, 27 te vdekur

Mesazh nga ADMIN prej Mon Apr 06, 2009 3:08 am

Termet ne Itali, 27 te vdekur


Nje termet i fuqishem ka tronditur gjate nates pjesen qendrore te Italise, duke shkaktuar te pakten 27 te vdekur. Epiqendra e termetit ishte ne Abruzzo.
Qindra persona te tjere jane plagosur, mijera te tjere kane mbetur te pastrehe, ndersa bilanci i viktimave pritet te rritet, pasi po kerkohet per trupa nen rrenoja. Si pasoje e termetit u rrezuan qindra ndertesa, perfshire edhe nje konvikt studentesh ne qender te qytetit historik L'Aquila. Mediat italiane raportojne se mes te vdekurve jane edhe 4 femije.
Termeti, 5,8 balle te shkalles Rihter ka shkaktuar deme te medha ne rajonin e Abruzzos. Lekundjet e termetit ishin aq te forta sa kane tronditur edhe ndertesat ne Rome per 20 sekonda. Goditjet e termetit u ndien ne oren 03.32.
Trupat e Mbrojtjes Civile flasin per nje situate dramatike, qe cilesohet si tragjedia me e rende e ketij mijevjecari. Kryeministri Berlusconi pritet te firmose dekretin per shpalljen e gjendjes se emergjences ne vend.
Pervec nderprerjes se linjave telefonike, ne rajonin e L'Aquila mungon gazi, si dhe eshte shembur edhe ndertesa e prefektures. Ka njoftime per shembje ndertesash ne shume qytete. Ne kryeqytetin Rome qindra njerez dolen neper rruge, kryesisht ne lagjet ne verilindje te qytetit. Lekundjet e termetit jane ndier gjithashtu edhe ne Umbria
avatar
ADMIN
admin
admin

Numri i postimeve : 902
Points : 859
Reputation : 10
Registration date : 10/01/2009

Shiko profilin e anëtarit http://www.Bajzianet.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Termet ne Itali, 27 te vdekur

Mesazh nga arberia prej Mon Apr 06, 2009 4:54 pm

degjova ne TV ,qe nr. i viktimave ka arritur ne 150
mjere ata qe i zuri kjo fatkeqesi kaq e madhe Mad
Edhe qeveria shqiptare dergoi 50.000 euro ,nje ndihme simbolike dhe nje shprehje e solidaritetit, per te demtuarit ne shtetin fqinj.
avatar
arberia
Antar i e shquar
Antar i e shquar

Numri i postimeve : 626
Points : 341
Reputation : 61
Registration date : 19/01/2009

Shiko profilin e anëtarit

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi