BB: Parashikimi 2009, katastrofe

Shko poshtë

BB: Parashikimi 2009, katastrofe

Mesazh nga ADMIN prej Mon Mar 09, 2009 4:09 am

BB: Parashikimi 2009, katastrofe


Ne nje parashikim teper pesimist per 2009-ten, Banka Boterore thote se per ekonomine, ky vit do te jete nje katastrofe e vertete.
Tkurrja qe ajo pritet te pesoje, nuk kishte ndodhur qe prej vitit 1945. Tregjet e aksioneve thuajse cdo dite mbyllen me humbje. Tregtia boterore, po ashtu sipas studimit te Bankes, pritet te pakesohet me teper se asnjehere ne 80 vjetet e fundit dhe humbjet me te medha do t’i pesoje Azia.
Kriza financiare globale do te krijoje nje mungese financimesh prej shume miliarda dollaresh per te varferit dhe vendet ne zhvillim. Keto te fundit ndeshen me nje pakesim te financimeve prej 200 deri ne 700 miliarde dollaresh, sepse udheheqesit e biznesit po i shmangin tregjet e reja qe po fuqizohen.
Vendet ne zhvillim, qe ende mund te kene kontakte me tregjet financiare, do te perballen po ashtu me kosto me te madhe ne marrjen e huave, qe sjell nje rritje me te ngadalshme ekonomike. Per kete arsye, Presidenti i Bankes Boterore Robert Zoellik beri thirrje per investime qe te ndihmojne ne krijimin e vendeve te punes dhe shmangien e trazirave sociale e politike ne vende te ndryshme.
avatar
ADMIN
admin
admin

Numri i postimeve : 902
Points : 859
Reputation : 10
Registration date : 10/01/2009

Shiko profilin e anëtarit http://www.Bajzianet.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: BB: Parashikimi 2009, katastrofe

Mesazh nga arberia prej Mon Mar 09, 2009 10:40 am

Tani po mendoj se kjo Banka Boterore ,na eshte bere si Kasandra...
Do Perendia ,ta kalojme mire ner ketu se s/kemi kellqe te forta...
avatar
arberia
Antar i e shquar
Antar i e shquar

Numri i postimeve : 626
Points : 341
Reputation : 61
Registration date : 19/01/2009

Shiko profilin e anëtarit

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi