Ekonomia, cdo skenar i mundshem

Shko poshtë

Ekonomia, cdo skenar i mundshem

Mesazh nga ADMIN prej Wed Feb 25, 2009 6:49 pm

Ekonomia, cdo skenar i mundshem


Fondi Monetar Nderkombetar deklaron se kriza boterore mbart pasiguri te medha edhe per ekonomine shqiptare.
Ish-shefi i misonit per Shqiperine, Gerwin Bell, i mberritur keto dite ne Tirane, edhe pse thote se parashikimet e deritanishme jane qe ekonomia te rritet, shprehet i pasigurte duke lene te hapur cdo skenar, perfshire edhe ate per nje rritje 0 apo edhe renie

“Nuk mund te thuash kurre se cfare do ndodhe. Me te dhenat qe kemi deri tani, ne mendojme se Shqiperia do te kete rritje, por kjo ka nje marzh te larte pasigurie. Ne fillim ne parashikonim 6 per qind, ne nentor e ulem ne 3.5 per qind dhe ne nje interviste qe kam dhene para pak kohesh thashe se edhe kjo shifer ka nevoje te rishikohet ne ulje. Nuk e dime ca do na thone shifrat pas dy apo tre muajsh. Pra ka shume pasiguri, gjithcka mund te ndodhe”, u shpreh Bell.

Vendet e Europes Qendrore dhe asaj Juglindore po preken forte nga kriza aq sa se fundmi po etikotohen si epiqendra e saj, ku pasoja me e rrezikshme qe po shfaqet eshte ajo e zhvleresimit te shpejte te monedhave.

“Ne po e shohim kete ne disa vende te tjera te rajonit. Rreziku i dobesimit te monedhes dhe pasojave qe kjo mund te kete tek sistemi finanicar ekziston edhe ne Shqiperi. Ky nuk eshte nje rrezik i ri per sa kohe qe pjesa me e madhe e kreditimit eshte ne valute te huaj. Por ne nje fare menyre Shqiperia i ka paraprire kesaj situate. Banka e Shqiperise ka ndjekur nje politike te kujdesshme duke vene kushte duke vendosur provigjone te larta dhe kushte te tjera sigurie dhe nje pjese e mire e atyre qe kane kredi ne valute, kane edhe te ardhura ne valute, cka e limiton kete rrezik”, theksoi Bell.

FMN, thote se kjo situate delikate, kerkon ruajtjen me cdo kusht te stabilitetit buxhetor duke dhene dhe sugjerimet perkatese per qeverine.

“Fondet e kontigjences nuk duhen shpenzuar por duhet te ruhen per te financuar buxhetin ne rast se te ardhurat do te bien,cka ka shume gjasa te ndodhe. Parate nga privatizimet mos te perdoren per investime te reja por te vihen ne funksion per te kompesuar buxhetin. Sa u takon lehtesirave fiskale per sektore te ndryshem duhet te behet kujdes, sepse nese do te lehtesoni nje sektor rrezikoni te merrni parate nga te tjeret dhe t'ja jepni atij. Por kryesore eshte te ruhet buxheti dhe te merren politika te matura sidomos ne kete vit zgjedhjesh”, theksoi Bell.
avatar
ADMIN
admin
admin

Numri i postimeve : 902
Points : 859
Reputation : 10
Registration date : 10/01/2009

Shiko profilin e anëtarit http://www.Bajzianet.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi