Shqiperia ka furnizuar Izraelin me arme

Shko poshtë

Shqiperia ka furnizuar Izraelin me arme

Mesazh nga ADMIN prej Tue Feb 24, 2009 3:05 am

Shqiperia ka furnizuar Izraelin me arme


Shqiperia eshte nje nder 20 vendet qe ka furnizuar me arme Izraelin. Te dhenat dalin nga nje raporti i “Amnesty International”, ku kritikohen si Izraeli ashtu edhe Hamasi per konfliktin ne Gaza.
Sipas raportit, gjate periudhes 2004-07 Shqiperia i ka dhene Izraelit nje sasi armesh qe kap shifren e 1.255.415 dollare.

“Keto arme jane perdorur nga Izraeli ne konfliktin e fundit me Palestinen, gjate operacionit “Plumbi i shkrire”, thote “AI”.

Vendin e pare per furnizimin me arme e mbajne Shtetet e Bashkuara te Amerikes, te ndjekura nga Serbia.

Ne raport, organizata per te drejtat e njeriut kritikon ashper Izraelin se perdori bombat me fosfor. Ndersa Hamas qelloi mbi civilet izraelite me raketa te precizionit te larte.

“AI” ka propozuar qe te vendoset nje embargo armesh dhe qe shitjet te ngrijne ne menyre qe armet te mos perdoren per “krime lufte”.
avatar
ADMIN
admin
admin

Numri i postimeve : 902
Points : 859
Reputation : 10
Registration date : 10/01/2009

Shiko profilin e anëtarit http://www.Bajzianet.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Shqiperia ka furnizuar Izraelin me arme

Mesazh nga arberia prej Tue Feb 24, 2009 6:42 am

Ne mos qofsha gabim por,Izraeli i ka perdoeur armet per t'u mbrojtur dhe ne nje vend qe kerkon te mbrohet perse te mos furnizohet me arme?
avatar
arberia
Antar i e shquar
Antar i e shquar

Numri i postimeve : 626
Points : 341
Reputation : 61
Registration date : 19/01/2009

Shiko profilin e anëtarit

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi