DIKTATURA KOMUNISTE NDAJ POPULLIT SHQIPTAR

Shko poshtë

DIKTATURA KOMUNISTE NDAJ POPULLIT SHQIPTAR

Mesazh nga ADMIN prej Fri Feb 13, 2009 3:10 pm

avatar
ADMIN
admin
admin

Numri i postimeve : 902
Points : 859
Reputation : 10
Registration date : 10/01/2009

Shiko profilin e anëtarit http://www.Bajzianet.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: DIKTATURA KOMUNISTE NDAJ POPULLIT SHQIPTAR

Mesazh nga arberia prej Fri Feb 13, 2009 3:27 pm

DHEMBJET DHE VUAJTJET ME TE MEDHA NDER SHEKUJ,POPULLI SHQIPTAR I KA PATUR NGA DIKTATURA ME E EGER KOMUNISTE NE BOTE ,NGA DIKTATURA E KRIMINELIT ENVER HOXHA.
F.l.m.per kete postim ,Alban.
avatar
arberia
Antar i e shquar
Antar i e shquar

Numri i postimeve : 626
Points : 341
Reputation : 61
Registration date : 19/01/2009

Shiko profilin e anëtarit

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: DIKTATURA KOMUNISTE NDAJ POPULLIT SHQIPTAR

Mesazh nga SHQIPTARI prej Fri Feb 13, 2009 4:14 pm

--------------------------------------------------------------------------------
Kohet e fundit jane shtue shkrimet dhe deklaratat e bame nga ata qe, “te etshem per demokraci” ne Shqiperi, bajne thirrje per mos-botimin e kujtimeve, deshmive, dhe dokumenteve te krimeve te kryeme ne Shqipeni nga diktatura e kuqe e PKSH dhe PPSH. Ka ardhe koha, thone ata, qe te flasim ma shume per punetoret, bujqet, arsimtaret dhe mbrojtesit e Atdheut, (Divizioni i Mbrojtjes se Popullit?) qe kane qene ma te shumet se te burgosunit politike, dhe te pushojme tregimet qe paraqesin vendin tone si nji “vend te keq” ku ka mbretnue krimi dhe padrejtesia e diktatures se proletariatit.

Sinqerisht, nuk kuptoj vijen e logjikes dhe te mendimit te ketyne shpirtenve kaq delikate qe jane lodhe nga tregimet e ketyne 16 vjeteve te fundit, por kane pase fuqi te mjaftueshme me deshmue, ndoshta edhe ndihmue, krimet e kryeme per 45 vjet me rradhe nga banda kriminale e PPSH. Keto zemra delikate, dhe mendje te ndrituna qe kerkojne te sjellin “renesancen” ne vendin tone me “humanizmin” e tyne shume sensitiv, nuk jane tjeter veçse sherbetoret besnike te diktatorit, dhe perkrahes te rregjimit te terrorit, krimet e te cilit pak nga pak dalin sot ne shesh per te gjithe boten e qytetnueme.

Ne Gjermanine demokratike akoma arrestohen ish agjentet naziste 80 dhe 90 vjeçare per krime te kryeme gjate periudhes hitleriane, megjithese ma shume se 52.000 qytetare gjermane jane denue nga gjyqet gjermane per krime ose perkrahje te nazizmit ne Gjermani. Shitja e librit te Hitlerit denohet me gjyq, si dhe mohimi i krimeve naziste gjithashtu. Ne vitin 1970-71, gjate studimeve te mia ne Sorbonne (Paris,France) takova nji studenteshe gjermane qe kishte kepute marredhanjet e saja me babajn, ish-zyrtar i nalte civil gjate periudhes se nazismit ne Gjermani. “Nuk mund te pranoj faktin se babaj im ka ndihmue ate autoritet”, me tha. Nji ngjarje e ketille, me bindi se nazizmi nuk ka te ardhme ne Gjermani, sepse brezenia e re e denon. Por jo ne Shqipenine tone te dermueme dhe te smure nga helmi i mbetun komunist!

Ashte me te vertete tronditese kur mendojme se “njeriu-vella e kriminel” ka arrijte aq poshte sa te krijoje kampet e çfarosjes masive, pastrimet etnike, “diktaturen e proletariatit”, mitin e “super-races”, ose genjeshtren monstroze te ndertimit te imperatorive moderne, nji version modern i piramidave egjiptiane qe sakrifikuen njeriun ne altarin e urrejtjes, genjeshtres dhe terrorit.
Ashte me te vertete tronditese, gjithashtu, kur “te privilegjuemet” e rregjimeve te ketilla, rregjime te hurit dhe te litarit, nuk deshirojne te ndigjojne – aq ma pak te lexojne –tregimet e krimeve te bame nga “udheheqsit” e rregjimeve qe ata kane ushqye – dhe jane ushqye nga ai, njikohesisht.
Ashte me te vertete tronditese, akoma ma tronditese, te ndigjosh ose te lexosh, keshilla e shkrime nga “xhelatet”, “miqt” e tyne e “indiferentet” qe kerkojne me kambengulje te mos u prishet qetesia e shpirtit te tyne te çoroditun, te mos vritet ndergjegja e tyne e smure, te mos zihen syte e tyne e te shurdhohen veshet nga zani ose fjala e shkrueme e viktimes, trupi i te cileve pikon akoma gjak nga plaget e pasherueme: te varunit ne litar, te pushkatuemet, te vdekunit ne tortura, te atyne qe u shuen nga puna e detyrueme e skllavit shqiptar ne minierat e bakrit, kromit, qymyrgurit, ziftit, ne moçalet e Bedenit, Vloçishtit, Myzeqese, Gjadrit, Thumanes, Spaçit, Qafe Barit e njiqind vendeve tjera, ose u shkrine si qiriu per mungese buke, e uji, ne pune te randa fizike, ne sektoret ma te veshtire te punes kolektive, me sigurue jeten e “pashallareve te kuq” ne sherbim te “sulltanit” te smure e haremeve te tia
avatar
SHQIPTARI
Antar i e regjistruar
Antar i e regjistruar

Numri i postimeve : 4
Points : 1
Reputation : 0
Registration date : 08/02/2009

Shiko profilin e anëtarit

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: DIKTATURA KOMUNISTE NDAJ POPULLIT SHQIPTAR

Mesazh nga Elizabella prej Fri Feb 13, 2009 4:46 pm

Une pak e mbaj mend ,vertete tmerr me tregojne te familjes ,jua trete Zoti faren gjakpirsave
avatar
Elizabella
Antar i e aktiv
Antar i e aktiv

Numri i postimeve : 35
Points : 5
Reputation : 0
Registration date : 19/01/2009

Shiko profilin e anëtarit

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: DIKTATURA KOMUNISTE NDAJ POPULLIT SHQIPTAR

Mesazh nga arberia prej Sat Feb 14, 2009 2:05 am

Eshte nje fare kaq e keqe dhe mezi po shkulet ,si ai grami(bar i keq)
S'mund t'i honeps....
avatar
arberia
Antar i e shquar
Antar i e shquar

Numri i postimeve : 626
Points : 341
Reputation : 61
Registration date : 19/01/2009

Shiko profilin e anëtarit

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: DIKTATURA KOMUNISTE NDAJ POPULLIT SHQIPTAR

Mesazh nga ADMIN prej Sat Feb 14, 2009 8:20 am

Vertete si ka mundesi qe te jene kaq semundje e flliqur ,po merr afersisht 20 vjet dhe akoma nuk eshte zhdukur ,ja ku po jau them se pa u zhdukur komunizmi ,shqiperia kurre nuk do te bejne hajer
avatar
ADMIN
admin
admin

Numri i postimeve : 902
Points : 859
Reputation : 10
Registration date : 10/01/2009

Shiko profilin e anëtarit http://www.Bajzianet.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: DIKTATURA KOMUNISTE NDAJ POPULLIT SHQIPTAR

Mesazh nga Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi