Poezi nga Admin

Shko poshtë

Poezi nga Admin

Mesazh nga ADMIN prej Tue Feb 10, 2009 8:37 pm

"MBYLLET DERA"

Valle kush po e mbylle deren
me miljona here dikush e mbylle
nje mjegull per mbi syte e mi
sec po shikoj nje erresire
erresire qe nuk te le te shprehesh
sikur ankthi ne gjume
kush eshte kush eshte ,e mbylli perseri
jeta me shkoje me dere te mbyllur
sa te duash do te therritesh
me forcen e te gjithe shpirtit
por as njeri nuk te degjon
sepse sa fillon te therritesh
dera fillon dhe te mbyllet
don te shprehesh ankthin qe ti ndien
dhe mendon se vertete je ne nje hapesire te madhe
por cdo here me nje buzqesheje te lehte
sikur don te tregoje se ta don te miren
mbylle deren ngadale deri sa te mbulon nje erresire
o Zot therret ,ndihme ,ndihme
por ja qe drita prape te vjen
fillon te marresh fryme lirisht
dhe me nje bindje te plote qe dera do rrine hapur
vazhdon i lumtur te tregosh historine
kur isha femi sa i lumturi ishte vertete
dhe me gezimin ma te madhe fillon
te tregosh te tregoshe edhe ma shume
i lumtur i gezuar prape i lumtur
kur pa pritmas dikush mbylle deren persri
por ne kete rradhe e mbylli fort sa qe
syte u mbushen me lot nga dhimbja ne erresire
jeto me shprese qe nje dite te mos mbyllet dera
te mos ndiesh nje erresire ne syte e tu
te mos sgjohesh nga gjumi me ankth te trishtuar
O Zot mos e len deren te mbyllet
qe drita e diellit te bien nje here ne shpirtin tim
te kam nje rreze dielli te bukur me lumturi
po jetoj me shpresen qe nje dite dera mos te mbyllet
avatar
ADMIN
admin
admin

Numri i postimeve : 902
Points : 859
Reputation : 10
Registration date : 10/01/2009

Shiko profilin e anëtarit http://www.Bajzianet.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Poezi nga Admin

Mesazh nga ADMIN prej Tue Feb 10, 2009 8:46 pm

"MJEKET NE SHQIPERI"

Lene ma sa per mjeksi
mbajn rekord ne shqiperi
me bluze te bardha
dhe shpirte te zi
vin doktorat tu ju zgerlli
vijn tuj fole me ironi
me shume llafe komplimente
duhen shume medikamente
prite zot kete skandal
se me u semure me ra ne spital

vjen doktori tu ju perllele
ta paska shkua semundja thedhe
ne qofte se te nevoitet operacion
kjo pune shume pare done
ne punojme me optimizem
mbi te gjitha humanizem
keto jane kodra mbas bregut
humanizem i thone lekut

ne qofte se nuk ke gja ne kulete
aty ne krevat ke per me vdek
ule ne krevat po te vizitoj
e me kufje po te nigjoj
lune me kry tu mendu
ne spital ke nevoje me u shtru
aman zotit cfar me pa
ku ka i semuri per me ra

nje krevat me dyshek te vjeter
se nuk ka as dhe nje gja tjeter
se carcafe dhe batania
i kane vjell dhe cua te shtepia
i semuri po i thote doktorit
me gazep po rri prej zorit
cfar ilaci ti don me me dhane
a jane hapa apo gjylpane

na ka ndodhe ketu nje skandal
nuk kemi ilace ne spital
por ku me i marre po te tregoj vete
e po te shkruaj nje racete
ndoshta eshte veshtire per me i gjete
ik ti dil aty per bri
atje eshte nje formaci
eshte nje burre i gjate e i holle
ai emrin e ka nikolle

ai eshte person qe ka deshire
te gjithe shqipetareve me ju ba mire
e pra ty ka me te ndihmu
se nje gje ne leter ja kam shkru
sa ti marresh mi sjell mua
se une duhet me i kantrollua
dhe te tregoj si me veprua

por coj fjale nje njeriu te shpija
qe te sjellin disa batania
ne qofte se ti don me pushu
dhe ne spital ti don me u shtru
tani i semuri i thote doktorit
po te flas me pike te zorit


ju u gjukofte zoti prej ne qell
se cdo gja e keni vjelle
si carcafe si batania
si ilace tek formacia
nga spitali i keni vjell
ne formaci i keni percjell
ju kete pune beni cdo dite
te semurve tu ja u shite


tani po vjen nje infermjere
me bluze te bardh si kamajere
nje fjal te semurit ja ka thane
2000 leke ban nje gjylpane
don ta baj a don me lane
rrulle me krah i semuri i shkret
ku kam edhe per ty pare me merre vete
pot betohem o bluze e bardhe
borxh kam marre deri ketu me ardhe


le ti lejme te gjitha ne nje ane
vec pak buke femijeve une ja u cam lane
edhe ti don para prape per gjylpane
priti o zot punet e te keqit
ca nderment po i shkon dreqit
ca ndermend nuk i shkon kuj
ne vend te ilaceve po i qet uje


kete pune une kur e diktova
infermieres ju drejtova
cfar po ban ti more shtrig
po ujt nuk pihet me shiringe
se kur per uje kam nevoje
ujin e pi une vetem me goje
por ju mos te ju duket shume cudi
per deri nuk kena qeverinuk kemi ligje as drejtesi
edhe keta qe jane me shpirt te zi
po ne jeshtu na ka vojt halli
njajten pune ban edhe djalli
te gjitha jane te verteta ne shqiperi
nga parlamenti deri ne mjeksi
kuku per ne aka ma zi
avatar
ADMIN
admin
admin

Numri i postimeve : 902
Points : 859
Reputation : 10
Registration date : 10/01/2009

Shiko profilin e anëtarit http://www.Bajzianet.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Poezi nga Admin

Mesazh nga ADMIN prej Tue Feb 10, 2009 8:50 pm

"DEPUTETET E SHQIPERIS"


PO E MARRE FJALEN O I ZOTI I SHPISE
SE PER DEPUTETET E SHQIPERIS
NUK PO DI SE KU ME JA NISE
TE SHKRETIT NE SE NA KA ZAN HALLI
PO NA PRIN JOSEPINA TOPALLI


NUK JAM POET AS SHKRIMTAR
ME PREFESJON JAM FSHATAR
NE RRADHE TE PARE JAM SHQIPETAR
ME MEND NE KOKE DHE ME SY NE BADHE
ATA PO DUAN ME NA BA BUDALL


SHKODER, PERMET, DURRES E TIRANE
PER TE ZI PO E LANE NAME
TURP E MARRE NUK PO KANE
NJERI-TJETRITN SHUME PO E SHANE
PER LEK, EURO ,DHE DOLLARE
CILI MA I PARI PER ME I MARRE


O SHQIPERI O MJERA TI
PO TY SOT KUSH PO TE PRI
PER ME SHKUA NE EUROPE
ME U BASHKUA EDHE NE ME SHOKE
ME TE BEKUA EDHE TY KET TOKE


DEPUTETEVE SI PO JU A DON
TU RREJT POPULLIN JU PO U SHKON
NA KANE FUTE SHUME EDHE BORXH
$ 600 MILJARD OSE $ 600 BILJON
GJITH SECILI VETIN PO E MBRON


PARLAMENTI I SHQIPERISE
THONE SE JENA ZOTET E SHTEPISE
TE SHKRETIT NEVE CFAR NA KA GJETE
PA ZOTE SHTEPIJA NA KA METE
MBRONJE VETEN TUAJ DEPUTET


ZGJEDHJET PRAPE KANE ME NA ARDHE
JU ZDOTE NA BENI PRAPE BUDADHE
DEMOKRACISE I QOFSHIM FALE
VOTAT JU QE NA KENI MARRE
MOS JU A BAFTE ZOTI HALLALL


O SHQIPERI TY TU RRITE NDERA
SE SHPEJTI PO TE DEL PRANVERA
POPULL TE NDERSHEM KA KJO TOKE
RRUGA E MBARE TE QOFTE PER EUROPE
avatar
ADMIN
admin
admin

Numri i postimeve : 902
Points : 859
Reputation : 10
Registration date : 10/01/2009

Shiko profilin e anëtarit http://www.Bajzianet.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Poezi nga Admin

Mesazh nga ADMIN prej Tue Feb 10, 2009 8:55 pm

"BESIMTARI"


NENE VELLEZER DHE MOTRA
MOS I MBANI SYTE NGA PORTA
SE JAM LARG DHE NUK VIJ DOT
E NUK JAM I PARI NE KETE BOTE

TELEVIZORIN QE KAM PERBALLE
NUK ME BEJN SYTE TA SHIKOJ
MANJETOFONIN QE KAM PRAN
NUK ME BENE ZEMRA TA DEGJOJ

TE DEGJOJ ZERIN E NIPAVE E TE MBESAVE
QE ME DUKET SE I KAM KETU PRAN
TE DEGJOJ GJITHE ZERIN TUAJ
NUK NGOPEM SA TE JEM GJALLE

SYRI I NENES ESHTE THARE
KA KOHE QE NUK ME KA PARE
EDHE KUR ISHA NE SHQIPERI
NENA THOSHTE SE ME TY DO RRI

NENE E DI SE PER MUA MERZITESH DHE MENDON
ME KE DASHUR SHUME DHE ME DON
NUK ME MERR MENDJA SE ME MADHKON
POR GJITHE JETEN PER MUA TI MENDON

E JU O VLLEZER ME JU NE QOFTE SE JAM ZANE
BESOJ SE DO TE MA BENI HALLALL
MOTRAT E MIJA KURR SDO TE JU HARROJ
E MERITONI PER JETE TE JU KUJTOJ

EDHE JUVE O KUNATA SKENI PSE TE SHANI
RROBAT NUK KENI NEVOJE TE MI LANI
DITE PER DITE MENDJA TEK JU ME SHKON
ME MERR MALLI ME JU TE BISEDOJ

POR JA KESHTU NA QENKA SHKRUE
TI LUTEM ZOTIT NJE DITE ME U BASHKU
PO JA QE PO JU PREMTOJ
DITE PER DITE UNE PER JUVE DO TE MENDOJ

O NENE ZDO TE TRETET TRUPI IME
PA TI PUTHUR ATO DUAR
VERTETE JAM LARG NE MERGIM
POR MALLIN E ZEMRES E KAM TE PA SHUAR
avatar
ADMIN
admin
admin

Numri i postimeve : 902
Points : 859
Reputation : 10
Registration date : 10/01/2009

Shiko profilin e anëtarit http://www.Bajzianet.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Poezi nga Admin

Mesazh nga arberia prej Wed Feb 11, 2009 1:58 am

Vargjet e "BESIMTARIT",qe ke thurrur o Alban,jane vargjet e kurbetçiut,qe ti i percjell tek lexuesi me emocione te ngrohta ,te ngrohta dhe shume te dashura...
Por nuk mbeten pas edhe vargjet e tjera,ku na rrefen me vertetesi se ne ç'gjendje eshte vendi yne i lodhur dhe populli yne i shume vuajtur qe ende s'po gjen jeten e qete dhe te ardhmen e bukur.....
Une te pergezoj dhe sjellç te tjera ne Forumin tone Smile
avatar
arberia
Antar i e shquar
Antar i e shquar

Numri i postimeve : 626
Points : 341
Reputation : 61
Registration date : 19/01/2009

Shiko profilin e anëtarit

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Poezi nga Admin

Mesazh nga ADMIN prej Wed Feb 11, 2009 7:19 am

Faleminderit per respektin
avatar
ADMIN
admin
admin

Numri i postimeve : 902
Points : 859
Reputation : 10
Registration date : 10/01/2009

Shiko profilin e anëtarit http://www.Bajzianet.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Poezi nga Admin

Mesazh nga Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi