THENIE PER GJUHEN SHQIPE

Shko poshtë

THENIE PER GJUHEN SHQIPE

Mesazh nga arberia prej Sat Jan 24, 2009 9:28 am

1-"Themelin e diturise dhe te atdhetarise,e perben gjuha shqipe"-Mit'hat Frasheri

2-"Fjala e huaj ne gjuhe,eshte si dhia nder dhen"-Naim Frasheri

3-"Kurre nuk kemi te drejte te quhemi komb i qyteteruar,sado te mesojme gjuhe te huaja,sepse kombi nuk qyteterohet me mesimin e gjuheve te huaja,por me mesimin e gjuhes se vet"-Filip Shiroka

4-"Gjuha eshte pasqyra me e qarte e nje kombi dhe e kultures se tij"-Eqerem Çabej

5-"Gjuha shqipe eshte i vetmi mjet i ndriçimit dhe i perparimit "-Holger Pedersen

6-"Gjuha shqipe eshte nje pasuri fjalesh dhe eshtee ardhshme e plot gjalleri e jete,sa mund te perkthehen me te klasiket e çdo kombi ,e çdo kohe"-Gjergj Fishta

7-"Ghuha ruhet ,atje ku shkruhet"-Populli

8-"Gjuha pasqyron nje kombesi ,ajo eshte pasqyra me e qarte e ne kombesie dhe e kultures se saj.Shkalla e pasurise dhe e pastertise se gjuhes eshte treguesi i nivelit te kesaj kulture.-Eqerem Çabej
avatar
arberia
Antar i e shquar
Antar i e shquar

Numri i postimeve : 626
Points : 341
Reputation : 61
Registration date : 19/01/2009

Shiko profilin e anëtarit

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: THENIE PER GJUHEN SHQIPE

Mesazh nga arberia prej Sat Jan 24, 2009 9:44 am

9-"E mjera Shqipe,ç'i punojne dhe s'ka gjuhe te ankohet"-Tajar Zavalani

10-"Viktimat e gjuhes, jane me te shumta ,se viktimat e shpates"-Sami Frasheri

11-"Larg gjuhes shqipe,larg te qenit shqiptar"-Q.Murati

12"Gjuha me e mire se gjithshka tjeter,jep shpesh driten ose mjerimin e nje kohe"-Ismail Kadare
avatar
arberia
Antar i e shquar
Antar i e shquar

Numri i postimeve : 626
Points : 341
Reputation : 61
Registration date : 19/01/2009

Shiko profilin e anëtarit

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi